1. Holpijp 8' 2. Prestant 4'bas/disc. 3. Fluit 4' 4. Prestant 2' 5. Octaaf 1' 6. Cornet 3 st. 7. Quint 3' 8. Tertiaan 9. Trompet 8' bas/disc. Tremulant Vermoedelijk is dit orgel als een bestaand instrument geleverd. Nosse vermeldt namelijk dat op een van de pijpen van de fluit was aange tekend: "Cornelis Ramault 1685 Frankenhause". Aangezien het orgel in 1690 gereed kwam en de plannen voor de bouw pas in 1689 wer den beraamd mogen we aannemen dat het orgel aanvankelijk werd gebouwd voor een kerk in Frankenhausen in Saksen of Thüringen in Duitsland. Het Ramault-orgel bleef in gebruik tot de bouw van het grote orgel door Albertus van Os. Van Os heeft het pijpwerk in het nieuwe orgel verwerkt200. De kas van het oude orgel bleef intact tot de brand van 1911. Deze kas bevond zich boven de ingang aan de west zijde van de kerk. De gebrekkige foto, die bewaard bleef, toont een driedelig front bestaande uit een middentoren en twee brede velden met symmetrisch opgestelde pijpen. Langs de onderkast en het front waren gebeeldhouwde vleugelstukken aangebracht. De foto leende zich niet voor reproductie, evenmin voor het vervaardigen van een tekening. 2. HET ORGEL VAN ALBERTUS VAN OS In de loop van de 18e eeuw werd vele malen de wens uitgesproken de St.Jacobskerk van een groter orgel te voorzien. De financiering was echter steeds het struikelblok. Voor dit probleem vond men in 1765 tenslotte een oplossing. Voor het bedrag, dat boven de vrijwillige bij dragen nodig was, werden contributies ingesteld voor de stad, de gil den en de krijgsraad en een belasting op de zitplaatsen in de kerk voor de magistraat en de officieren van het garnizoen. Op deze ma nier was het mogelijk 3000 te lenen, die met de 9000 aan vrij willige bijdragen voldoende was voor de bouw en het jaarlijks onder houd van het te bouwen orgel204. De orgelmaker Albertus van Os te Vlissingen kreeg de opdracht voor de bouw van het nieuwe orgel. Van Os vestigde zich in 1733 te Vlis singen. Hij was afkomstig uit Utrecht, waar hij blijkens een medede ling van Willem Lootens samenwerkte met de orgelmaker Willem van Limburg202. Van Os huwde 6 augustus 1735 met Cornelia Catarina Willegaerdts te Vlissingen en bij deze gelegenheid noemt hij zich "van Os de Chantelux"203. Ook andere gegevens wijzen op franse af komst of verblijf in dat land. In een advertentie in de Amsterdamsche Courant noemt hij zich "facteur d'orgues" en in de overeenkomst met de Lutherse Gemeente te Middelburg van 10 october 1741 ge bruikt hij de term "grand buffet" voor het hoofdwerk204. Van Os heeft 94

Archief | 1974 | | pagina 94