HISTORISCHE ORGELS IN ZEELAND II. Walcheren door J.H. Kluiver met medewerking van W.H. van Dort VOORWOORD Bij het samenstellen van deze aflevering heb ik van vele zijden mede werking ondervonden. In de eerste plaats ben ik dank verschuldigd aan de heer W.H. van Dort te Middelburg, die de door hem in de loop van de tijd verzamelde gegevens over orgels te Middelburg en Vlissingen ter beschikking heeft gesteld, wat veel zoekwerk heeft be spaard. De heer Van Dort draagt echter geen verantwoordelijkheid voor de tekst van deze aflevering. Verder ben ik dank verschuldigd aan de heer en mevrouw Radermacher Schorer-Clotterbooke Patijn te Oud-Leusden voor het ter inzage geven van het Familiearchief Radermacher; aan de heren J. Zwart te Gouda en S. Zwart te Koog aan de Zaan voor gegevens uit het handschrift Broekhuizen; aan de Orgelcommissie van de Nederlands Hervormde Kerk voor het beschik baar stellen van enige rapporten; aan mevrouw J. Varel-Huybregsen te Ritthem en de heer D.P. Verhulst te Westkapelle voor enige ge gevens over orgels in dorpskerken; aan de verschillende kerkbesturen en organisten voor het verlenen van toegang tot orgel en archief. Dr. M.A. Vente te Utrecht dank ik ook ditmaal voor zijn waardevolle op merkingen en aanvullingen, en de geboden begeleiding. Walcheren heeft een rijke orgelhistorie, waarvan ondanks zware ver liezen aan archieven nog veel kon worden achterhaald, zoveel zelfs dat aan deze bijdrage beperkingen moesten worden opgelegd. Het was niet mogelijk alle belangrijke documenten op te nemen, bijvoorbeeld Willem Lootens' Bericht over het orgel van de Oostkerk te Middel burg. De tekst is beperkt door een beschrijving van het voormalig orgel van de Nicolaïkerk te Utrecht, waarvan de kas in de Koorkerk te Middelburg, achterwege te laten. Dit orgel kwam het meest in aanmerking om niet te worden behandeld: het binnenwerk was door tijdelijke berging in een hulpdepot niet te bezichtigen en het is niet zeker of het orgel te Middelburg zal worden geplaatst. Evenals in de eerste aflevering heb ik huisorgels in particulier bezit achterwege gelaten omdat zij niet plaatsgebonden zijn; voor deze cate gorie van instrumenten is een geografische begrenzing als van deze studie niet zinvol. Niet in alle gevallen kon de herkomst of de nieuwe plaats van bestemming van kerkorgels worden achterhaald. Alleen 23

Archief | 1974 | | pagina 23