Goes en geheel Zierikzee tot het liberalisme behoorden. Deze beide invloedrijke leden lieten zich dus bij den neus nemen. Fock moest ons tot zijn leedwezen te kennen geven dat hij van zijne en onze wenschen afscheid moest nemen omdat het bleek dat de groote meerderheid daartegen was 149. 124. Van Kerkwijk zeide mij eens dat hij meer geld verdiende dan de ad vocaten van de grootste practijk in Den Haag. Kappeyne lichtte mij dat raadsel toe. Hij zeide dat Van Kerkwijk van de ambtenaren of boden van het Departement van Binnenlandsche Zaken wist te ver nemen welke belangen aannemers of concessionarissen aan het De partement hadden. Dat hij dan wist zich bij hen in te dringen en dat daar hunne belangen over groote geldsommen liepen, hij op die wijze veel geld kon verdienen. De Regering had voor den goeden loop der spoorwegen een gedeelte noodig tusschen Roosendaal en de grenzen. Dit behoorde toe aan de Grand Central lr,°. Dat stuk moest uit de handen worden gebroken met betaling van misschien millioenen boven de waarde. De som was zoo hoog dat ik omdat ik de noodzakelijkheid erkende wel voor stemde maar altoos met eenigen tegenzin. Van Kerkwijk was actiehouder en mededirecteur. Hij betoogde in de Kamer het groote belang van de zaak en dat men daar veel geld voor moest overhebben. Het wetsont werp werd aangenomen doch om den hoogen prijs door de le Kamer verworpen 151. Doch nu kwam de Belgische Regering op. Deze had behoefte aan de verbetering en verdieping van het kanaal Temeuzen- 125. Gent om de schepen naar Gent bestemd zonder te Temeuzen gedeel telijk te lossen ineens te kunnen doen doorvaren. De Belgische Rege ring vroeg aan de Nederlandsche om dat werk te haren koste te mogen laten doen en daar zij betere regelingen had gemaakt met de Grand Central dan de Nederlandsche, bood zij aan het door Nederland ge- wenschte deel der lijn van de Grand Central af te koopen ten behoeve van Nederland, zoodat wij zouden bekomen het door Nederland ge- wenschte deel voor veel minder geld met nog een beduidend stuk er bij152. Nederland nam dat aanbod gretig aan doch voor de Heeren van de Grand Central waren de hekken nu verhangen en nu schreef Van Kerkwijk eene brochure - doch wijselijk zonder naam - waarin hij thans betoogde dat Nederland bij het verkrijgen van dat deel in het geheel geen belang had en het dus altoos te duur zou gekocht zijn. Hij zond tevens zijne brochure naar Neuzen en begaf zich in gedach- tenwisseling met den Burgemeester153 wien hij betoogde dat als er geenen last meer werd gebroken te Neuzen die gemeente dan sterk achteruit zou gaan. Eene zeer onjuiste redenering, zooals het voor beeld van Den Helder tegenover Amsterdam reeds aantoonde en wat 126. ook de toekomst bewezen heeft te Neuzen. Maar Burgemeester en 125

Archief | 1975 | | pagina 123