BIJLAGE A Reglement voor de vrijzinnige kiezersvereeniging in het kiesdistrict Middelburg (A.R.A., verz. Van Eek, map 7, nr. 17) (onged., maar stammend van voor 24 okt. 1853, datum waarop v. E. korresp. met mr. G.M. v.d. Linden over zijn ontwerp-reglement t.b.v. nog op te richten vereniging) Art. 1De vereeniging bepaalt zich tot hetgeen betreft de staatkunde. Art. 2Het doel der vereeniging met betrekking tot het in art. 1 genoemde onderwerp is In het algemeen voortteplanten de denkbeelden van eerlijkheid, redelijkheid, vrijheid, gelijkheid, regt en orde, ten einde door een goed geregeld bestuur en zedelijke en verstandelijke ontwikkeling, welvaart, rust en zelfstandigheid, alsmede de meerdere volmaking van den mensch te bevorderen. In het bijzonder stelt de vereeniging zich voor dat doel te bereiken door te streven om ongeschonden te doen bewaren en handhaven de vrijzinnige be grippen, die ten grondslag liggen aan de Grondwet van 1848. Het constitutioneel koningschap, zooals dat door de Grondwet is gevestigd te beschermen en alle pogingen te weerstaan, waardoor dat koningschap tot eene partijleus zou worden verlaagd. Eene krachtige regering te huldigen als een waarborg voor orde en ontwikke ling der algemeene belangen en regten, zonder daarom aan de regering meer toe te vertrouwen dan het algemeen belang noodzakelijk maakt. De rechtstreekse verkiezingen voor alle trappen der wetgevende magt met zoodanigen census in stand te houden, dat geen gedeelte van den middelstand worde uitgesloten en tevens een behoorlijke waarborg besta voor de stoffelijke onafhankelijkheid, der kiezers. Openbaarheid ruimschoots te bevorderen tot inlichting van het algemeen omtrent 's lands aangelegenhedenals aanmoediging tot de medewerking van het algemeen daartoe, alsmede tot ondersteuning van het stelsel van toezigt van het algemeen op het beheer dier aangelegenheden. Privilegiën te keeren vooral in het belastingstelsel, waarin naar evenredigheid van betaling met het oog op de inkomsten behoort te worden gestreefd, alsook in alles wat de uitoefening der nijverheid betreft. Den handel en de nijverheid eene volkomene vrijheid te schenken en zooveel mogelijk alle belastingen af te schaffen, die handel en nijverheid drukken, daar onder begrepen alle accijnzen alsmede de in- uit- en doorvoerregten, zoodra in het gemis daardoor aan de schatkist veroorzaakt zal zijn voorzien. Bezuiniging te betrachten ten aanzien van alle instellingen van den Staat; onnoodige instellingen te doen vervallen en delging van staatsschulden kracht dadig in de hand te werken. -De vrijheid en welvaart te schragen, door geene dan de hoogst noodzakelijke belemmeringen aan de handelingen der burgerij aan te brengen en de uitoefening van het regt zoo goedkoop mogelijk te maken. Art. 3: De vereeniging stelt zich voor deze beginselen te ondersteunen: 1. door in dien geest de keuze aan te bevelen van door haar voorgestelde per sonen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer der Staten-Generaal, van Provinciale Staten en van Gemeentebesturen. 2. door, hetzij door verzoekschriften aan de bevoegde magt of op andere wettige wijze, maatregelen in het algemeen, provinciaal of plaatselijk belang te onder steunen, of zich verklaren tegen die maatregelen die zij in strijd met die be langen oordeelt. 134

Archief | 1975 | | pagina 132