geven van zijn regt, magt, en kracht om ze tot regeringsbeginselen te verheffen, - ziet daar al. Het streven onzer vereeniging moet mitsdien uitsluitend zijn: een stil en nederig bestaan, dat door geschriften, die van onbekenden oorsprong, geen ander gezag hebben dan dat der gronden die zij behelzen, de vrije werking der liberale krach ten wekt, en waar het verkiezingen geldt, de candidaturen ondersteunt, welke die krachten in eenig district buiten inmening onzer vereeniging op den voor grond hebben geplaatst. De middelen nu om met dat streven voor oogen aan onze vereeniging toetreding van meerdere leden langzamerhand op stille wijze te bezorgen, zijn ons hoogst eenvoudig toegeschenen. Elk onzer zal dengeen, wiens geschiktheid en bereidheid voor het lidmaatschap hij vermoedt, als zoodanig aan de vereeniging voorstellen, en, zoo deze zich tegen de aanbieding van het lidmaatschap aan denzulken niet verzet, aan dezen dat aanbod doen. Voor dezen, zoo hij dat aanbod aangenomen heeft, zal gelijke be voegdheid bestaan. Wij erkennen evenwel, dat, om op voegzame en verbindende wijze het lidmaat schap aan te kunnen bieden, vereischt schijnt te worden, dat onze vereeniging niet langer eene slechts voorloopig geconstitueerde zij, maar hare constitutie eene definitieve wezen moet blijkens een Reglement, dat, ofschoon zoo kort en een voudig mogelijk, aan elk, dien men het lidmaatschap aanbiedt, doel, strekking en inrigting der vereeniging duidelijk leert kennen en welks medeonderteekening al de leden aan elkander verbindt. Wij hebben daarom gemeend bij de mededeeling van deze onze bevinding een concept van zulk Reglement te mogen voegen, hetwelk wij even als onze bevin ding aan de overweging onzer medeleden onderwerpen. CONCEPT REGLEMENT 1. De Nederlandsche constitutionele vereeniging welke zich in Januarij 1857 te 's Gravenhage heeft gevestigd, staat voor de bevordering der vrije ontwikkeling van alle intellectueele en materiële krachten des volks. Zij acht een eerste middel daartoe te zijn eerlijke uitvoering der Grondwet van 1848 en toepassing der constitutionele beginselen. 2. Haar doel is in dien geest door openbare voorlichting op de volksstemming te werken, inzonderheid bij de verkiezingen. Aan hare leden is het aanknoopen en aanhouden van betrekkingen met hen, die, ofschoon geene leden der Vereeniging, dezelfde beginselen voorstaan, aanbevolen. 3. Elk meerderjarig Nederlander waar ook wonende, kan tot lid aangenomen worden. 136

Archief | 1975 | | pagina 134