BIJLAGE E Dr. H.J. van Eek aan zijn broer mr. D. van Eek (naar aanleiding der verkiezingen voor de Tweede Kamer van 22 januari 1868, met kritiek op de tweede ontbinding der Kamer door het kons. kabinet Van Zuylen-Heemskerk)(Verz. Van Eek, Wamsveld) Axel, 9 Januarij 1868 Waarde Daniël! Onze politieke toestand is ellendig. Voor u en Fokker vrees ik niet; was er bij de eerste ontbinding hier veel geheimzinnigheid en achterhoudendheid, nu zie ik hier volstrekt geene ingenomenheid met het ministerie, het tegendeel is waar; ik geloof niet dat de catholieken en orthodoxe protestanten zich bepaald tegen ul. zullen keeren. V.d. Berge is niet met het ministerie ingenomen, de brochure Cremers heb ik hier en daar laten lezen. De oppositie in den Raad van v.d. Berge was over cijfers, hij steunde de bekrompenheid van de boeren om de begrooting in te krimpen, terwijl hij wel overtuigd mag zijn dat er nog veel hier te doen valt. Met de wethouders en een boer hebben wij de andere partij totaal geslagen, tegenwoordig ben ik met allen wel en zie ik ook niet dat Van Vessem u zal tegenwerken zoo als hij vroeger eens deed; hij is nu fel tegen het ministerie. De orthodoxe Ormel predikant te Zaamslag, die in de vacatures hier belangrijke diensten wijdt en vriendschap ten onzen huize geniet is niet van onze politieke rigting en keurt toch de ontbinding af. Ik zie dus overal goede teekenen. Ons reisje door het vierde district kan ook goede vruchten geven. Aan De Nijs heb ik last gegeven uw huis in herbouw en innerlijke waarde te doen verzekeren; voor het laatste wordt niets betaald, maar is in uw belang en dat der Maatschappij. Ik zal maar voor U teekenen en betalen. Uwe redevoering over de grondbelasting der molenaars is niet alleen geplaatst in de Sluische Courant maar de Neuzenaar heeft er een bijblad aan gewijd. Cappon had eenen brief in het vierde district bij zijnen neef gelezen. De plaat sing in het bijblad van den Neuzenaar is door toestaan van Sturm geschied; die is ook zeer warm voor U, hij deed dat met het oog op de verkiezingen. Na het schrijven van dezen ontvang ik een opstel van Van Vessem ten bate van u en Fokker hetwelk hij voornemens is aan de Neuzer Courant ter plaatsing op te zenden. 't Is niet algemeen maar vooral op een speciaal punt, goed gesteld en kan effect maken. Geloof mij steeds met broederlijke gevoelens t.t. H.J. van Eek 143

Archief | 1975 | | pagina 141