BIJLAGE F Dr. H.J. van Eek aan zijn broer mr. D. van Eek (Verz. Van Eek, Warnsveld) Axel, 31 Januarij 1868 Waarde Daniël! Ik heb eenige grieven tegen U en die gaan voorop. 2. hebt gij een tal van jaren geleden aan Ds. Wolff gezegd dat gij aan geene wonderen geloofdet; dat is ruchtbaar geworden en heeft nu eerst uwen vriend Leunis bewogen om u niet te steunen en door niet voor u, tegen u te zijn. dat sterk in Neuzen werkte en Sturm veel moeite heeft gekost die door niemand in ijver voor u en Fokker is overtroffen en die zoo als Tereken zegt wel in 't goud mag beslagen worden. Mogelijk was het Leunis ontgaan, maar gij hebt waarschijnlijk dezen zomer aan Leunis gezegd, dat Petrus bitter weende en daar Leunis vermoedelijk al zijn bitter van klerk de Reus heeft, heeft hij daarin eene gezochte aanbeveling gezien om de firma van Rotterdam te onderkruipen. Daar Leunis niet van transigeren houdt heeft hij, naar ik hoor wel Fokker niet u gesteund. Zeker was ik niet bevreesd voor de ongebonden leden van het kiesdistrict Middel burg en heeft dan ook verre de tegenpartij mijne verwachting overtroffen. Voor zoo ver ik weet werd in Hontenisse sterk tegen u gewerkt door Meijer, de ont vanger Van der Beek en Kroon, de laatste werd wat ingetoomd door een naam- loozen brief van eenen kiezer die hem vroeger voor de Staten gesteund had en door Geene. Er was ook partij en nogal snel voor u naar verzekering van den Notaris Bouscher aan den Notaris Tereken. Te Clinge waren de stemmenden voor u ten gevolge van den raad van den Se cretaris De Lozanne, een blijk dat de geestelijkheid daar niet werkte of geen invloed had. In Hulst was het gunstig voor u. Vooral moet een winkelier Moors sterk voor u gewerkt hebben. Ook Vogelvanger en Hombach spreekt van zelve en Ds. Buyze Callenfels was ook ferm aan onze zijde. St. Jansteen werd verdacht. Een boer die mij aansprak en het als eene eer be schouwde u en Fokker te stemmen, het was de dichter van de Vijver, heb ik er opmerkzaam op gemaakt dat gij het uwe er in der tijd aan toegebragt hadt om subsidie aan de kerk vanwege het rijk te geven; hij kon daar partij van trekken. Hebben wij in 't vervolg tijd moeten wij dat kanton eens doortrekken en vooral den Rotterdamschen schipper Adriaansens eens opzoeken die steeds een ijverig voorvechter voor u is. Op Koewacht heeft tante Noske sterk voor u gewerkt. Te Zuiddorpe werkte A.A. Van Haelst u tegen. Zijn neef Leo Van Haelst hard voor. Dat Kieboom aan onze zijde stond is mij bekend. In Axel stond het goed, gij hadt op enkele uitzondering na al de Heeren voor u. Janssen schijnt bij den eenen zoo, bij den anderen anders gesproken te hebben; ik heb bepaald vernomen dat hij bij kiezers ul. afraadde ondanks dat Van Ves- sem hard voor ul. werkte en Janssen even hard als hij op de Ministers schold en op de Jonge en Van der Heim. Blijft toch altijd voorzigtig in tegenwoordigheid dier Heeren. 144

Archief | 1975 | | pagina 142