Vaak was men, door de onwil of onkunde der docenten in de klassieke talen, genoodzaakt een hoofd of onderwijzer ener lagere school aan te trekken. Wijnbeek vermeldt dit dikwijls en was over de resultaten niet ontevreden. Toch gaf de regering er de voorkeur aan de 'kale school meester' buiten de deftige Latijnse school te houden. Het gelukte haar niet. Tevergeefs bepaalde de regering in 1827 dat naast de klassieke leraren alleen candidaten of doctoren in de wis- en natuurkunde dit vak mochten geven. Vrijwel nergens bood zich voor dit geminachte vak een universitair gevormd leraar aan. Bij de overgang naar een hogere klas telde een onvoldoende voor dit vak op de meeste scholen niet eens mee! e. DE TOELATING TOT DE UNIVERSITEIT Van 1815-1845 waren er twee mogelijkheden: óf een admissie-examen, door de universiteit af te nemen, óf een goed getuigschrift, verstrekt door de curatoren van de Latijnse school. Het K.B. van 23 mei 1845 schreef, tot grote consternatie van het do centencorps, een verplicht staatsexamen voor de Latijnse scholieren voor. In 1850 liet men dit voorschrift weer vallen. De lijdensgeschie denis, die daarna tot 1876 volgde, valt buiten ons bestek (Fortgens, 1958, p. 220 e.v.). HET VERSLAG OVER 1818 1 Aan Zijne Excellentie den Minister voor het Publiek Onderwijs, de Nationale Nijverheid en de Koloniën. Ik heb de eer Uwe Excellentie mits dezen aan te bieden: le Het ver slag van den staat waarin ik de Latijnsche scholen in de provinciën van Zuid- en Noord-Holland, Zeeland en de stad Utrecht gevonden heb bij mijne inspectie, gedaan in de maanden Mei en luny dezes jaars op last van Uwe Excellentie d.d. 2 Mei 1.1., no. 232 A. 2e Eenen algemeenen tabellarisch ingerigten staat der Latijnsche scho len. ALGEMEEN GEDEELTE De Latijnsche scholen, gevestigd in verscheidene steden der provinden van Zuid- en Noord-Holland en Zeeland, mitsgaders in de stad Utrecht, welke op last van Uwe Excellentie in den loop der verledene en der tegenwoordige maand door mij geïnspecteerd zijn, kunnen vol gens den staat waarin ik dezelve gevonden heb tot twee hoofdsoorten gebragt worden, bevattende: de eerste hoofdsoort, die scholen op welke al de voorgeschrevene vak ken van onderwijs zijn ingevoerd, 24

Archief | 1975 | | pagina 22