worden, op eene aangename wijze in het geheugen geprent. De alge- meene geschiedenis is ook ingevoerd. Doch tot nog toe heeft gebrek aan eene geschikte handleiding den gewenschten voortgang van dat onderwijs verhinderd. Het onderwijs der fabelkunde wordt van jaar tot jaar beter. Tegen de wiskunde heerschte er een algemeen vooroordeel, en hetzelve is nog niet geheel overwonnen. Men begreep was van mening, R.) dat die wetenschap van geen nut was, omdat zij niets gemeen scheen te hebben met de oude talen. Het onderwijs in dezelve is thans echter algemeen ingevoerd, doch nergens is het nog tot eene genoegzame hoogte ge klommen. De hoogleeraar De Gelder houdt zich onledig met het schrijven van een werk over de manier, waarop dat onderwijs in de Latijnsche scholen behoort geleerd te worden, alsmede over de hoogte tot welke het aldaar moet gebragt worden. Het is te verwachten dat die zoo geleerde wiskundige het doel zal treffen. De staat der Latijnsche scholen, zooals die zoo even is geschetst, is niet overal even gunstig. De thans bezochte inrigtingen kunnen te dier opzigte in vier rangen verdeeld worden, behoorende tot den eersten of bovensten rang de Latijnsche scholen te 's-Gravenhage, Leyden, Rot terdam, Haarlem, Enkhuizen en Utrecht. Tot den tweeden rang die te Kuilenburg, Dordrecht, Gouda, Amster dam, Hoorn, Middelburg. Tot den derden rang die te Brielle, Delft, Zierikzee, Amersfoort. Tot den vierden of laagsten rang die te Breda, 's-Hertogenbosch, Go- rinchem, Schiedam en Alkmaar. BIJZONDER GEDEELTE MIDDELBURG De Middelburgsche school behoorde onder de scholen van den eersten rang hare plaats te hebben. Van de drie leeraars is de rector Epkema in de geletterde wereld bekend, vooral door de uitgave van eenige Latijnsche dichtstukjes. Maar hij houdt zich te veel op met gezochte woordafleidingen en mist dien toon bij zijn onderwijs, welke den leer lust der jongelingen zoo krachtig opwekt en aanvuurt. De conrector is zeventig jaar oud. De preceptor 15, eerst sedert een jaar aangesteld, is jong en van middelmatige kunde, maar van eene zeer gepaste leer wijze. Het wiskundig onderwijs, waarmede hij voor alle de klassen is belast, rigt hij zeer goed in. Er zijn dertig leerlingen. Het schoolgebouw is vrij goed. ZIERIKZEE Alhier is de leeraar der wiskunde en schoolmeester aldaar zeer bere kend voor dit vak. Behalve dezen is er slechts één leeraar, de rector, 32

Archief | 1975 | | pagina 30