Grieksche taal te omslagtig behandelt. De preceptor, de aardrijkskun de, mitsgaders de eerste tijdvakken der oude geschiedenis en fabelleer voor zijne rekening hebbende, laat deswege weinig te wenschen over. De rector vervolgt op eene niet minder gepaste wijze de behandeling der geschiedenis, doch vooralsnog niet verder dan het einde des Westerschen Rijks. Doch het wiskundige onderwijs, aan den conrector opgedragen, is voor merkelijke opklimming vatbaar. Er zijn 39 leerlingen. Aan de schoollokalen zijn aanvankelijk eenige verbeteringen toegebragt. ZIERIKZEE Met het onderwijs in het gymnasium alhier was het voor anderhalf jaar treurig gesteld. De rector Van der Palm was belast met het ge- heele onderwijs, uitgezonderd dat der wiskunde, hetwelk aan eenen schoolmeester was opgedragen, die er weinig werk van maakte. Dezen rector ontbrak het niet aan de vereischte kunde, maar ten eenmale aan ijver, aan belangstelling in de vorderingen der leerlingen, die dan ook weinig zich van zijn onderwijs aantrokken. Alle pogingen om hem tot de vlijtige vervulling zijner ambtspligten te bewegen, aangewend door de curatoren en het Stedelijk Bestuur, waarbij ik mondeling en schriftelijk de mijne gevoegd heb, zijn vruch teloos gebleven, zoodat gemeld bestuur eindelijk, anderhalf jaar gele den, als eenig middel tot redding van het zinkend gesticht, er toe over gegaan is om in zijne plaats den kundigen van Wieringhen Borski19, toenmaals rector te Franeker, te benoemen, aan Van der Palm de keus latende, om of zijn ontslag te nemen, of zich met den rang van conrector tevreden te stellen op eene jaarwedde van 500,- inplaats van 1500,- en met afstand van de rectorswoning. Het laatste heeft hij gekozen. Thans is hij alleen belast met het onderwijs van het Latijn in de onderste klasse en gedurende niet meer dan tien uren in de week. De tegenwoordige rector heeft al het overige onderwijs op zich ge nomen, dat der wiskunde mede gerekend. Hij is geen literator van den eersten rang, maar hij bezit in genoegzame mate alle de vereischte kundigheden en deelt dezelve aan zijn kweekelingen op eene grondige en belangwekkende wijze mede. Niet één der vakken wordt aan eenig ander opgeofferd. De fabelkunde, de algemeene geschiedenis, gepaard met de aardrijkskunde, worden naar Dornseiffens 20 handleiding even vlijtig beoefend als de oude talen. De wiskunde wordt mede vrij goed door hem behandeld, doch zoude nog hooger kunnen worden opgevoerd. Er zijn nog niet meer dan tien leerlingen. Het schoollokaal is somber. 34

Archief | 1975 | | pagina 32