naar zijn zin zetten kon! Geen legers van millioenen soldaten meer, maar scheidsrechters tot beslechting van alle internationale geschillen; de 'rechten der burgerij' geëerbiedigd; de deskundigen telkens geraad pleegd; eene rijkspolitie, zoo flink in orde dat alle schurken minstens zouden gedwongen worden zich terstond naar Amerika te verwijderen; de financiëele verhouding tusschen Nederland en Oost-Indië volkomen naar recht en billijkheid geregeld: aan Nederland juist wat het toe komt, maar ook geen cent minder, en aan Indië desgelijks. In alles orde en regelmaat, registers op alle officiëele boeken, bad- en zwem inrichtingen in alle gemeenten... Wie onzer vertoont zich niet soms van een koddigen kant, en wie zal dus den eersten steen werpen op den geachten afgevaardigde uit Middelburg, omdat hij weieens zonder linge denkbeelden koestert? Vergeten wij daarbij niet, dat mr. Daniël Van Eek pal staat voor wat hij zijn plicht acht en eerlijk is als goud' 45. Deze uitgave begon in 1973 als transskriptie-projekt in lange avondzit tingen op het Instituut voor Geschiedenis van de Rijksuniversiteit te Groningen. De studenten Boels, Brandsma, Douma, Eken, Van Goor, Gout, Kamphuis, Pierik, Van der Pluijm, Steenbergen, Terwisscha van Scheltinga en Mej. Vis wierpen zich met mij op de ontcijfering van het moeilijk leesbare handschrift. Zo werkten zij vrijwillig mee aan de in leidende fase van deze editie. Hun grote animo verplichtte mij de uit gave niet te lang te laten wachten. Gelukkig stond dhr. H. Boels als assistent mij enige maanden voortreffelijk ter zijde bij het vele speur werk dat voor een bronneneditie moet worden verricht; de familie Van Eek te Warnsveld stelde welwillend archivalia en literatuur ter beschikking. Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen tenslotte, bood een bizonder welkome mogelijkheid voor publika- tie in zijn Archief. C.A. Tamse 48

Archief | 1975 | | pagina 46