Bij de plaatsing in de kerk van de Gereformeerde Gemeente te 's-Gra- venpolder heeft het orgel geen wijzigingen ondergaan. Had men aan vankelijk wat bijspraak en andere gebreken voor lief genomen, na de tweede wereldoorlog waren de mankementen zodanig toegenomen dat een algehele herziening noodzakelijk was. Dit leidde tot een be treurenswaardige verbouwing: de registers van het hoofdwerk met uit zondering van de gedekte fluit en de cornet werden met de viola di gamba 8' en de fluit travers 4' van het bovenwerk op een pneuma tische kegellade geplaatst en het bovenwerk kwam te vervallen. Ook in het karakter van het instrument kwam wijziging door het opvoeren van de winddruk ten behoeve van de pneumatiek. Enige jaren later is het metalen pijpwerk nog van nieuwe voeten voorzien. In 1967 is het orgel weer in dezelfde staat te Nieuwerkerk opgesteld. Het heeft nu deze dispositie: 1Bourdon 8' 6. Fluit travers 4' 2. Prestant 8' 7. Octaaf 2' 3. Holpijp 8' 8. Quint 3' 4. Viola di Gamba 8' 9. Mixtuur 3-4 st. 5. Octaaf 4' Tremulant Klavieromvang C-f'". Aangehangen pedaal C-d'. Alle registers, met uitzondering van de viola di gamba 8' zijn oor spronkelijk. Het orgel heeft een eenvoudige kas met een vijfdelig front. De beelden, die te 's-Gravenpolder niet konden worden ge plaatst, zijn niet meer aanwezig. NOORDWELLE, HERVORMDE KERK In de Hervormde Kerk te Noordwelle bevindt zich een orgel van de fa. Flaes en Brünjes te Amsterdam. Pieter Flaes (1812-1889) en Georg Diederich Brünjes (1809-1872) ontvingen hun opleiding in de orgel makerij van de fa. Batz te Utrecht. In 1842 begonnen zij voor zichzelf te werken en vestigden zich te Amsterdam onder de firma Flaes Brünjes. Hoewel de orgels tot de ontbinding van de firma in 1869 de namen van beide firmanten dragen, hield uitsluitend Flaes zich met de orgelbouw bezig. Brünjes bouwde piano's; na zijn overlijden werd de pianomakerij overgenomen door G.A. Goldschmeding20. De door Flaes gebouwde orgels tonen duidelijke verwantschap met de instru menten van de fa. Batz zowel in klankkleur als uiterlijke vormgeving. Het orgel te Noordwelle is een van de laatste instrumenten onder de gezamenlijke firmanaam gebouwd. Het is een orgel van goede kwali teit met de voor deze bouwers typerende fraaie klaviatuur: ebben ge fineerde hakstukken en voorslagen, met baleinen biezen getraceerd. 103

Archief | 1976 | | pagina 101