Het orgel is in de loop van de tijd vrijwel ongewijzigd gebleven. Alleen twaalf grenenhouten pijpen op pneumatische hulplaadjes dateren uit later tijd. Bij een restauratie door de fa. Van Vulpen in de jaren vijftig zijn telescoopveren in de windlade aangebracht. Het orgel bevond zich aanvankelijk boven de preekstoel en is toen naar de galerij aan de westzijde van de kerk overgebracht. De dispositie is als volgt: Hoofdwerk: Nevenwerk: 1. Prestant 8' 1. Holpijp 8'gr.oct.hout 2. Bourdon 8' gr.oct.hout 2. Viola di Gamba 8' 3. Salicionaal 8' 3. Roerfluit 4' 4. Octaaf 4' 5. Octaaf 2' Klavierkoppeling Klavieromvang C-f'" Aangehangen pedaal C-d. ZIERIKZEE, ST. LIEVENSMONSTERKERK 1DE MIDDELEEUWSE ORGELS Een belangrijke kerk als de St. Lievensmonsterkerk moet reeds vroeg een orgel hebben bezeten. Het oudste bericht dat ik heb kunnen vin den is een vermelding in een fundatie van een mis door Witte Jansz. van Dreischor 31 oktober 145021. In deze fundatie werd ook voor zien in de betaling aan de organist en de balgtreder: "item die organista met zijne blaser sal hebben ses grote en dair toe sijn portie tot allen getijden. Ende hier vore sal hij spelen onder beijde die vespren onder die vroechmisse ende onder die hoech- misse". Wellicht was dit het orgel dat zich volgens J. de Kanter Philz. aan de rechterzijde van de preekstoel bevond; de muur bevatte daar een nis en daarachter was nog een balgzolder intact. Volgens De Kanter was een deel van de windlade van dit orgel verwerkt in een van de deuren van de Zuidhavenpoort; de met leer afgeplakte gaten waren nog dui delijk zichtbaar22. Behalve dit orgel moet er nog een tweede orgel zijn geweest, want in 1536 besprak de vroedschap de mogelijkheid het grote orgel te repareren, of een nieuw aan te kopen, wat het bestaan van een klein orgel impliceert. In 1545 besloot de vroedschap definitief tot de bouw van een nieuw orgel. De kerkmeesters kregen autorisatie om tot de aanbesteding over te gaan23. Zij droegen de bouw op aan Hendrik Niehoff, orgel maker te 's-Hertogenbosch. Niehoff was in 1549 met zijn werk ge reed. Over dit orgel zouden we hoegenaamd niets weten zonder de 104

Archief | 1976 | | pagina 102