4. Octaaf 4' 5. Spitsfluit 4' 6. Octaaf 2' 4. Nasard 3' bas/disc. 5. Dulciaan 8' bas/disc. Tremulant 7. Gemshoorn 2' 8. Mixtuur 4-6 st. bas/disc. 9. Tertiaan lj4' 10. Cornet 4 st. 11Trompet 8' bas/disc. Aangehangen pedaal. Het orgel onderging sindsdien vrijwel geen wijzigingen. Tot 1835 werd het onderhouden door Abraham Meere, in de jaren 1844-62 door de fa. Kam en Van der Meulen. Franssen te Roermond ver nieuwde in 1875 de klavieren en het pedaal en verzorgde vervolgens het onderhoud tot aan het begin van deze eeuw59. Het oude instrument heeft helaas de eindstreep - aanwijzing tot be schermd monument - niet gehaald. Na de watersnoodramp van 1953 werden door het Rampenfonds behalve voor herstel van het kerkge bouw ook gelden beschikbaar gesteld voor een nieuw orgel, hoewel het oude orgel geen noemenswaardige schade had opgelopen, en zeer wel had kunnen worden gerestaureerd. Met deze gelden is in 1960 een nieuw orgel geplaatst door de Zweedse orgelmaker Olof Hammar- berg. Het oude binnenwerk, inclusief de frontpijpen, verdween naar de schroothoop en alleen het uit de ventielkast van het bovenwerk ge zaagde naamplaatje van J.P. Schmidt herinnert nog aan het oude in strument. Het is naar mijn mening zeer te betreuren dat dit instrument van de bekwame orgelmakers Mittenreiter en Schmidt verloren is ge gaan, te meer daar het het enige 18e-eeuwse orgel te Zierikzee was. Gelukkig prijkt de oude orgelkas nog in volle luister. Orgelkas en balustrade zijn geheel uit mahoniehout vervaardigd. Het oxaal is voor zien van een fraai soffiet met een zwaan in het midden. De balustrade is belegd met prachtig Lodewijk XV snijwerk en de orgelkas wordt bekroond door vaardig gesneden witgeschilderde beelden. ZIERIKZEE, ST. WILLIBRORDUSKERK Volgens J. de Kanter Philz. was de in 1768 gestichte Willibrorduskerk in de Mosselsteeg te Zierikzee aanvankelijk voorzien van een huis orgel. In 1798 kocht de parochie een groot orgel aan uit een kerk in Brabant. Dit orgel verhuisde in 1868 naar 's-Heerarendskerke en is in de eerste aflevering onder het betreffende artikel behandeld. Aanleiding tot de verkoop van het oude orgel was de aanschaf van een nieuw instrument bij gelegenheid van het eeuwfeest van de pa rochie in 1868. Dit orgel werd geleverd door de fa. Rütter te Keve- 121

Archief | 1976 | | pagina 119