Zoals onder het artikel Lutherse Kerk reeds vermeld, was dit orgel oorspronkelijk vermoedelijk een werk van de Middelburgse orgel maker Ludovicus de Backer. Schmidt zal de onderkast hebben benut voor het tweede klavier en de twee balgen buiten de orgelkas hebben opgesteld. Behalve bij de organist van de Waalse Gemeente berustte het toezicht op de verbouwing bij J. de Kanter Philz., toen notaris te Zierikzee. Deze verbouwing was de eerste van een lange reeks waarbij De Kanter als adviseur of keurmeester optrad. De Waalse Gemeente heeft het orgel betrekkelijk kort gebruikt. In 1828 was het ledental zo ver teruggelopen dat de Gemeente moest worden opgeheven. Men bood het orgel eerst aan de Hervormde Ge meente ten geschenke aan voor de Gasthuiskerk. Abraham Meere, aan wie de kerkvoogdij advies vroeg, achtte het te gering van omvang voor de Gasthuiskerk en de kosten van verplaatsing naar verhouding te hoog. Overeenkomstig dit advies bedankte de kerkvoogdij voor het aanbod en bleef het orgel enige jaren ongebruikt staan. In 1833 werd het ten slotte gekocht door de Rooms-Katholieke Parochie te IJzen- dijke. Frederik van der Weele te Middelburg bracht het orgel over naar IJzendijke63. Omstreeks de eeuwwisseling werd het daar afge dankt. ZONNEMAIRE, HERVORMDE KERK Toen de Hervormde Gemeente te Zonnemaire in 1868 na het af branden van de middeleeuwse kerk een nieuwe kerkgebouw liet bou wen ging zij ook tot de aanschaf van een orgel over. In 1871 leverde P. Flaes te Amsterdam het nieuwe instrument. Het heeft sindsdien geen wijzigingen ondergaan en heeft deze dispositie: Hoofdwerk: Nevenwerk: 1. Bourdon 8' 1. Holpijp 8' 2. Prestant 8' 2. Viola di Gamba 8' 3. Roerfluit 8' 3. Salicionaal 8' 4. Octaaf 4' 4. Roerfluit 4' 5. Octaaf 2' 6. Quint 3' 7. Cornet 4 st. 8. Mixtuur 4 st. 9. Trompet 8' bas/disc. Klavieromvang C-f'"; klavierkoppeling. Aangehangen pedaal C-d'. Het orgel is, evenals de andere in deze aflevering besproken Flaes- orgels, een kloek, romantisch instrument. Het is van een zeer solide makelij. Ook dit orgel heeft een fraai klaviatuur belegd met ebben, 123

Archief | 1976 | | pagina 121