en kerkornamenten dan orgelmaker. Zo leverde hij orgels in de Rooms-Katholieke kerken te Bergen op Zoom en Kruisland. Ook had hij op verschillende plaatsen orgels in onderhoud. In het Liber Fun- dationum van de parochie te Oud-Vossemeer wordt hij de maker van het orgel genoemd, wat echter niet juist kan zijn: de kleur van het eikenhout en het pijpwerk wijst er op dat het orgel ouder moet zijn dan het midden van de 19e eeuw65. Door zijn eenvoudige uitvoering geeft de orgelkas weinig aanknopings punten voor determinatie. Het front bestaat uit twee zijtorens met vijf pijpen, waartussen neerbuigende velden gescheiden door een lage smalle middentoren met drie pijpen. Aan de bovenzijde van torens en velden zijn blinderingen van een eenvoudig lambrequinmotief aange bracht. De torens rusten op consoles met acanthusblad. De onder bouw van het front hoort ook bij de oude orgelkas, maar is bij de plaatsing tegelijk met de balustrade wit geschilderd. Het orgel heeft deze dispositie: 1. Bourdon 16' discant 2. Prestant 8' bas/disc. 8 houten pijpen 3. Holpijp 8' gr.oct.hout 4. Fluit travers 8' disc. 5. Octaaf 4' bas/disc. 6. Fluit 4' 7. Octaaf 2' 8. Quint 3' 9. Trompet 8' bas/disc. Klavieromvang C-f'" Aangehangen pedaal C-c'. Op enkele pijpen na is het orgel geheel oorspronkelijk. De balg is volgens het Memoriale Parochiae in 1868 aangebracht met het oog op een toekomstige vergroting van het orgel, die echter achterwege is gebleven. Het instrument bezit een verrukkelijke klank: liefelijk, zacht en zangerig, maar toch helder en geprononceerd, geheel het in de Zuidelijke Nederlanden gebruikelijke klankpatroon. Het orgel ver keert thans niet in optimale conditie en verdient als waardevol monu ment een zorgvuldige restauratie. POORTVLIET, HERVORMDE KERK De Hervormde Gemeente te Poortvliet kreeg in 1806 een fraai orgel ten geschenke van Abraham Dumont, koopman te Amsterdam en zijn echtgenote Cornelia Jacoba van Gaaswijk, die uit een voorname fami lie te Poortvliet stamde. Al eerder moet het echtpaar zijn plan ken baar hebben gemaakt, want in 1804 besloten de kerkmeesters op 125

Archief | 1976 | | pagina 123