geen bezwaar opleverden daar zij als kerktoonsoorten nauwelijks werden gebruikt. Deze stemming is bij de restauratie voor zover niet meer aanwezig teruggebracht. Zonder overdrijving mogen we dan ook stellen dat het orgel te Poortvliet klinkt zoals het door Abraham Meere destijds is afgeleverd, een orgel met een graad van oorspron kelijkheid zoals maar weinig voorkomt. Het orgel heeft een heldere en serene totaalklank, en fraai gedifferentieerde afzonderlijke registers. De vier vulstemmen bieden vele mogelijkheden tot afwisseling. Mede omdat het een van de weinige bewaard gebleven nieuwgebouwde or gels van Abraham Meere is, moet dit orgel als een zeer waardevol historisch instrument worden beschouwd. Ook aan orgelkas en oxaal heeft het echtpaar Dumont geen kosten gespaard. Het oxaal rust op vier pilaren. De kroonlijst van het hoofd gestel is tussen de middelste pilaren onderbroken en in de uitsparing zijn de volgende teksten geschilderd: links: Op den zevenden maart 1805 wierd dit speeltuig door den heer Abraham Dumont en deszelfs huisvrouw mejuffr. CJ. Gaaswijk als een geschenk voor deze kerk aan den orgelmaker Abraham Meere te Utrecht aanbesteed. rechts: En op den zesentwintigsten juni 1806 aan den Heere en zijn dienst opgedragen door den heer predicant G.J. ter Braak met de woorden van psalm 150 vers een en vier. Het orgel rust op een schelpvormig soffiet met een lauwerkrans en acanthusbladeren, die tegen de velden en torens omhoog krullen. Naast de voetlijst sluit de rijk gebeeldhouwde bovenzijde van de ba lustrade aan; de hoekstijlen, die zich in het verlengde van de pilaren van het oxaal bevinden zijn met fraai gesneden zijvleugels versierd. Op de middentoren bevindt zich een urn met lauwerkransen, op de hoektorens staan afgeknotte obelisken, voor de empirestijl typerende motieven. Ook in deze orgelkas en in de algehele compositie toont Meere zich een bekwaam orgelmaker, die nieuwe wegen in de orgel bouw durfde te bewandelen. Het orgel was oorspronkelijk in een roodbruine mahonie tint geschilderd, maar is al sinds lang wit ge schilderd met gouden biezen. Deze beschildering, die aan het begin van de 19e eeuw ook veelvuldig voorkwam misstaat allerminst. THOLEN, ONZE LIEVE VROUWEKERK Zoals bij de meeste middeleeuwse kerken in Zeeland het geval, is ook over de middeleeuwse orgels van de Onze Lieve Vrouwekerk te Tholen weinig bekend. Ook in deze belangrijke kerk zal al vrij vroeg een orgel zijn geplaatst. De vroegste berichten over de aanwezigheid van een orgel dateren uit de jaren 1559-1563. Over deze jaren bleven een 128

Archief | 1976 | | pagina 126