aantal kerkrekeningen in afschrift bewaard. Zij vermelden als orga nist een meester Jacob terwijl de rekening over 1559 ook een repa- ratiepost bevat70: "Alsoe dese jare alhier gewijst es een orgelmaecker van Antwerpen ende heeft bij adwijs van geestelick en waerlicke heere dat posityff voer ons Liever Vrouwen geaccordeert ende daeraf betaelt tot £0-10-0. Item gegeven een jongen van een dach blasens die or- gelen tot £0-0-6." Uit deze post kunnen we opmaken dat de kerk slechts een positief bezat, dat wil zeggen een klein, enkelvoudig orgel. Dit wordt ook enigszins bevestigd door een post in de kerkrekening van 1570-71, die een betaling verantwoordt voor het maken van een model voor een nieuw orgel, om in de kerk op te stellen ten einde de parochianen op te wekken gelden voor de bouw van dit nieuwe orgel bijeen te bren gen71. Anders dan bijvoorbeeld de kerken te Zierikzee, Goes en Brou wershaven was de kerk van Tholen blijkbaar nog niet in staat geweest naast het kleine orgel een nieuw groot orgel te doen bouwen. Door de troebelen aan het begin van de opstand is dit nieuwe orgel waar schijnlijk niet tot stand gekomen, want in 1596-97 schaften de kerk meesters opnieuw een positief aan72. Blijkbaar was het oude na de overgang van de stad verwijderd. Het nieuwe positief werd geleverd door "mr. Jan orgelmaecker tot Bergen op den Zoom" ongetwijfeld Jan Roose, die in deze jaren ook te Goes, Brouwershaven, Zierikzee en Middelburg werkzaam was. Het blijkt niet of het positief een geheel nieuw, dan wel een bestaand werk was. Het werd vervoerd vanuit Bergen op Zoom. De rekening over 1596-97 vermeldt het maken van een kleed over het positief, dat dus niet zeer groot kan zijn geweest. Curieus is het maken van een ba lustrade van wilgetenen rondom het positief. Het orgel stond blijk baar op de oude plaats, want een slotemaker leverde sleutels voor de deuren van 't orgelsolderken en 't blaashuisken", waarvan de bouw niet wordt vermeld. Het nieuwe orgeltje werd iedere zondag na de kerkdienst (sermoen) bespeeld. Hoe lang het positief op deze wijze werd bespeeld valt door een hiaat in de kerkrekeningen niet vast te stellen. Van 1636 tot 1648 geven de rekeningen deze stereotype post: "andere uutgeven van den orgel te spelen als te blasen. dan alsoo den orgel ten tijde deser rekeningen ledich gestaen heeft en daerop niet gespeelt ofte geblasen is comt tselve per memorie." in 1648 gevolgd door de toevoeging "en nu afgebroocken". Waar andere steden in deze tijd juist de orgels in ere herstelden en voor kerkelijk gebruik bestemden banden de kerkmeesters te Tholen het orgel voor meer dan twee eeuwen uit de kerk. Pas in 1900 ging de Hervormde Gemeente te Tholen tot de aanschaf van een nieuw orgel over. Johannes Hilboesen te Amsterdam leverde 129

Archief | 1976 | | pagina 127