ZEEUWSCH-VLAANDEREN AARDENBURG, ST. BAVOKERK Over de aanwezigheid van orgels in de St. Bavokerk en de aan het einde van de 16e eeuw afgebroken St. Mariakerk in de middeleeuwen heb ik geen gegevens in de archieven aangetroffen. De Hervormde Gemeente te Aardenburg ging pas aan het begin van de 19e eeuw tot de aankoop van een orgel over. Dit was in die tijd niet zo'n kostbare aangelegenheid aangezien door de opheffing van tal van kloosters en abdijen in de Zuidelijke Nederlanden goede instrumenten voor vaak lage prijzen konden worden verkregen. Nadat een aantal gemeente leden zich in juli 1808 bereid hadden verklaard gelden voor de aan koop van een orgel beschikbaar te stellen, verzochten de kerkmeesters de orgelmaker Gerrit Simon Hooghuys te Brugge naar een geschikt orgel om te zien. Aangezien Gerrit Hooghuys en zijn nazaten nog ver schillende malen in deze aflevering ter sprake komen lijkt me een korte uitweiding over deze orgelbouwersfamilie op zijn plaats. Gerard Simon Hooghuys werd te Wormer in Noord-Holland geboren en daar Rooms-Katholiek gedoopt op 1 januari 1754. Bij de geboorte van zijn oudste zoon in 1780 uit het huwelijk met Anna Theresia Heylandt blijkt hij al te Middelburg gevestigd te zijn76. Na het over lijden van zijn eerste vrouw huwde hij 27 april 1787 met Anna Maria van Dongen te Middelburg, welk huwelijk hem het huis "De Roode Sage" in de Lange Viele in deze stad aanbracht (thans nr. 47)77. In 1806 vertrok Hooghuys naar Brugge, maar keerde in 1810 weer terug blijkens een advertentie in de Middelburgsche Courant van 27 no vember 1810: "G. Hooghuys, mr. orgelmaker, heeft zich weder metterwoon hier gevestigd in de Lange Vyle LaK nr. 379, maakt en repareerd Or gels, Klavecimbels, Forte-Piano's enz. recommandeerd zich in ieders gunst". Uit deze advertentie blijkt dat Hooghuys klein-instrumentenmaker was; zijn naam wordt in verband met de reparatie van kerkorgels te Middelburg of omgeving ook geen enkele maal genoemd. Hooghuys overleed 24 januari 1813 te Middelburg. De aangifte werd gedaan door Johan Theodoor Verdoorn, volgens het registre civique van 1812 orgelmaker, en door Simon Gerard Hooghuys™. Deze laatste werd 14 februari 1780 uit het huwelijk met Anna Theresia Heijlandt ge boren. Simon Gerard vestigde zich blijvend te Brugge, waar hij tot zijn overlijden op 21 oktober 1853 de orgels in de St. Anna en St. Jacob onderhield. Hij bouwde onder meer de orgels in de Heilig Bloedkapel en in de St. Michiels. Van zijn zonen dient hier te worden vermeld Louis Benoit geb. 21 maart 1822 en overleden 16 april 136

Archief | 1976 | | pagina 134