instrument en werd het oude orgel met goedvinden van Monumenten zorg gesloopt en voor oud metaal verkocht. Wat de beweegredenen hiervoor waren heb ik niet kunnen vaststellen; het schijnt dat de on zorgvuldige demontage in verband met het herstel van de kerk hier aan ten dele debet was. Hoe dit ook zij, het resultaat is dat een waar devol Van Peteghem-orgel dat zeer wel gerestaureerd had kunnen worden door onzorgvuldigheid verloren is gegaan, een zwarte blad zijde uit de geschiedenis van de naoorlogse monumentenzorg82. Het nieuwe orgel van de fa. Flentrop valt buiten het kader van deze studie. Wel verdient het rugpositief vermelding. De kas hiervan is af komstig uit de Rooms-Katholieke Kerk te Groessen. Volgens het handschrift Broekhuyzen werd het orgel in deze kerk gebouwd door de orgelmaker Keurten te Huissen, waarmee moet zijn bedoeld A.A. Courtain. Het orgel werd in 1822 gerepareerd door N.A. Lohman te Groningen en had omstreeks het midden van de vorige eeuw deze dispositie83: 1. Bourdon 8' 6. Quint 3' 2. Gedekt 8' 7. Mixtuur 3-4 st. 3. Prestant 4' 8. Cimbel 4. Fluit 4' 9. Kromhoorn 8' 5. Octaaf 2' 10. Schalmei 8' Tremulant, ventiel, aangehangen pedaal. Bij deze nu als rugwerk gebruikte orgelkas is door de architect E.A. Canneman een hoofdwerkkas ontworpen. Het rugwerk bezit fraai snij werk dat goed past bij de 18e-eeuwse preekstoel van de St. Bavokerk. ST. ANNA TER MUIDEN, HERVORMDE KERK Het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente te St. Anna ter Muiden is een kleine 17e-eeuwse aanbouw van een middeleeuwse toren. Deze toren was de kruisingstoren van de middeleeuwse kruiskerk. Uit enige bewaard gebleven middeleeuwse rekeningen blijkt dat deze kerk in het midden van de 16e eeuw een orgel rijk was. Jacob de Wulf, kos ter-organist ontving in 1553 18 als organist. De organist van Sluis visiteerde het orgel in 1564 voor 18 schellingen84. Bij de troebelen aan het begin van de opstand ging met de kerk ook het orgel ver loren. Na de vrede met Spanje werd in 1653 een klein zaalkerkje aan de zuidzijde van de oude vieringtoren gebouwd. Hierin is in 1871 door de fa. H. Knipscheer te Amsterdam een klein orgel geplaatst van de volgende dispositie: 1. Prestant 8'disc. 6. Quint 3' 2. Bourdon 8' bas hout 7. Terts 1 3/5' 140

Archief | 1976 | | pagina 138