3. Prestant 4' 8. Mixtuur 4 st. bas/disc. 4. Fluit 4'bas hout 9. Dulciaan 8'bas 5. Octaaf 2' 10. Trompet 8'disc. Klavieromvang C-f'". Aangehangen pedaal C-d. Op 10 december 1872 werd dit orgel in gebruik genomen. In de Boekzaal prijst de verslaggever het bevallig uiterlijk en de "liefelijke en krachtige geluiden". Het orgeltje is gaaf bewaard gebleven. Be halve het aanbrengen van electrische windvoorziening hebben in de loop van de tijd slechts gewone onderhoudsbeurten plaatsgevonden. Het orgel verkeert in redelijk goede staat, al heeft het van de onregel matige verwarming te lijden. Met zijn relatief vele vulstemmen ver toont dit orgel het voor de orgelbouwers Knipscheer typische dispo sitiebeeld. In tegenstelling tot de wat zoete romantische bouwtrant van die tijd heeft het orgel een heldere nuchtere klank. Het orgel is van een zeer fijne en nauwgezette constructie en afwerking. Met zijn acanthuslofwerk, zijvleugels en beelden is de orgelkas van een klas sieke opzet. Alles bijeengenomen is het voor het kleine kerkje te St. Anna ter Muiden een fraai en passend orgeltje. BOSCHKAPELLE, ROOMS-KATHOLIEKE KERK In de Rooms-Katholieke Kerk te Boschkapelle bevond zich in de vorige eeuw een orgel van F. Loret Vermeersch te Mechelen, gele verd in 1840. Het had deze dispositie85: 1. Bourdon 8' 5. Flageolet 1'disc. 2. Prestant 4' 6. Quint 3' disc. 3. Fluit 4' 7. Trompet 8' bas/disc. 4. Doublette 2' CLINGE, ROOMS-KATHOLIEKE KERK De Rooms-Katholieke Kerk te Clinge beschikt over een fraai 18e- eeuws orgel gebouwd door Deetlef Onderhorst te 's-Gravenhage. Onderhorst (1716-?) was afkomstig uit Holstein. Hij trouwde in 1749 te Amsterdam, verhuisde in 1763 naar Den Haag maar blijkt korte tijd later weer in Amsterdam te wonen. In 1768 breidde hij het orgel te Muiden met een tweede klavier uit; hield zich verder slechts met het onderhoud van kerkorgels bezig. Zijn voornaamste werkzaamheid bestond uit het bouwen van huisorgels. Twee door hem gebouwde huisorgels bleven bewaard, en zij bewijzen dat hij een vakbekwaam orgelmaker was86. 141

Archief | 1976 | | pagina 139