De toeschrijving van het orgel te Clinge aan Onderhorst berust op de inscriptie op de c' van de prestant 8': Deetlef Onderhorst 's-Graven- hage 1763. In het liber memorialis van de parochie wordt over de aankoop van het orgel niet gesproken. Volgens een inscriptie in de windlade zou het orgel zijn gebouwd door C.J. Rogier te Bergen op Zoom, die in deze aflevering al eerder ter sprake is gekomen. Rogier zal ook in dit geval in de omgeving van Bergen op Zoom een be staand orgel hebben opgekocht en dit na een opknapbeurt als eigen werk aan de parochie te Clinge hebben verkocht. Het orgel is in 1970 gerestaureerd onder toezicht van C.H. Edskes en J.J. van der Harst. Het grootste probleem van deze restauratie was de reconstructie van de dispositie die voorheen door het aanbrengen van een gamba 8' en een voix celeste ingrijpend was gewijzigd. Alleen de aanwezigheid van een mixtuur 2-3 st. kon met zekerheid worden vastgesteld. Voor de overige plaatsen werden een quint 1J^' bas, fluit 1' bas en een terts 1 3/5' discant als de meest waarschijnlijke registers gekozen87. Na de restauratie, die werd uitgevoerd door de fa. gebr. Vermeulen te Weert, heeft het orgel deze dispositie: 1Prestant 8' disc, c'-g' front 2. Holpijp 8' bas/disc. C-B hout 3. Prestant 4' bas/disc. C-E hout F-gs front 4. Fluit 4' bas/disc. vanaf c roeren 5. Quint 3' disc. 6. Octaaf 2' bas/disc. 7. Terts 1 3/5' 8. Quint 1%' bas 9. Fluit 1' bas 10. Mixtuur bas 2 st. 11Mixtuur disc. 3 st. Klavieromvang C-f'". Het orgel heeft een aangename heldere klank; het geluid is gepro nonceerd zonder scherp te zijn. Men heeft wel verondersteld dat dit instrument van origine een huisorgel zou zijn, mede op grond van de konsekwente deling van de registers in bas en discant. Deze veronder stelling acht ik niet aannemelijk. Hoewel in de 18e eeuw huisorgels van deze afmetingen werden gebouwd hadden zij toch nooit het kla vier aan de achterzijde, zoals bij het orgel te Clinge. Het klavier be vond zich ook bij grote huisorgels steeds aan de voorzijde, of een enkele maal aan de zijkant. Dit orgel moet dan ook van meet af aan als kerkorgel zijn gebouwd. Na de restauratie is het orgel niet op het oxaal achter in de kerk teruggeplaatst, maar in het koor van de kerk opgesteld, wat de klankontwikkeling in de goede acoustische ver houdingen van de kerk ten goede is gekomen. Het orgel heeft een sierlijk vijfdelig front. De omhoogstuwende lijn 142

Archief | 1976 | | pagina 140