van de bovenlijst van de velden wordt weerspiegeld in een gelijkvor mige tegenbeweging in de labia van de pijpen in deze velden. De to rens rusten op consoles van acanthusbladeren. De indeling van de onderkast is geheel op die van het front afgestemd. Op het hoofdge stel van de torens is een verhoging, die vermoedelijk heeft gediend als voetstuk voor beelden. Ook de orgelkas is uitstekend gerestaureerd onder toezicht van Corneille F. Janssen. De okerkleurige beschilde ring en het oorspronkelijk verguldwerk werden daarbij in ere hersteld. GROEDE, ROOMS-KATHOLIEKE KERK In de Rooms-Katholieke Kerk te Groede bevindt zich een orgeltje, dat hoewel uiterlijk vrij onooglijk, een fraai en waardevol historisch in strument is. Vóór de restauratie bevond zich in de ventielkast een naamplaatje (thans los in de orgelkas bewaard) van Louis Hooghuys te Brugge. Hooghuys voorzag in de regel ook de door hem gerepareer de orgels van een naamplaatje, maar in dit geval gaat het blijkens de werklijst om een nieuw gebouwd instrument88. Het orgeltje moet door Hooghuys kort na het gereedkomen van de kerk in 1861 zijn geleverd. Hij heeft niet een geheel nieuw instrument gebouwd, maar gebruik gemaakt van enig ouder pijpwerk. De metalen pijpen van de bourdon 8', de fluit 4' en de discant van de prestant 4' zijn onmiskenbaar van oudere datum en wellicht afkomstig uit een kabinetorgel uit de 2e helft van de 18e eeuw. In 1966 is het orgeltje voortreffelijk gerestaureerd door de orgelbou wers Fama en Raadgever te Utrecht89. Daarbij zijn lade en mechaniek herzien, de toetsen van nieuw beleg voorzien en nieuwe registerknop pen aangebracht. De viola 4' werd, naar mijn mening ten onrechte, veranderd in een larigot 1 LU met behoud van het bestaande mate riaal. De orgelkas werd in de oude kleur overgeschilderd en de houten imitatiefrontpijpen met tinfoelie beplakt. Met deze restauratie is weer een fraai instrument verkregen, dat zijn schoonheid vooral te danken heeft aan de kern van ouder pijpwerk. De dispositie is als volgt: 1Bourdon 8' gr. octaaf hout 2. Prestant 4' C-ds open houten pijpen 3. Fluit 4' 4. Doublette 2' 5. Larigot lj/U Klavieromvang C-f'". 143

Archief | 1976 | | pagina 141