GROEDE, LUTHERSE KERK De Lutherse Gemeente te Groede bezat omstreeks het einde van de vorige eeuw een historisch orgel, van oorsprong een groot huisorgel. Het was afkomstig van de Lutherse Gemeente te Veere, die het had aangekocht in 1800. De herkomst van het orgel wordt niet vermeld. Frederik van der Weele te Middelburg repareerde het orgel in 1802 en vermoedelijk was hij het ook die omstreeks de zelfde tijd een plan voor uitbreiding van het orgel indiende90. In dit plan werden twee voorstellen gedaan. Volgens het eerste zou een windlade van twee octaven met een prestant 8' bas en trompet 8' bas ter aanvulling van het bestaande orgel en als vrij pedaal worden toegevoegd. De prestant- pijpen zouden in een nieuw te maken front worden geplaatst. Het tweede ontwerp omvatte behalve deze uitbreiding ook de bouw van een positief met vijf registers. Beide werken zouden in een geheel nieu we kas worden geplaatst (zie de bijlage). Met het laatste plan zou 200 zijn gemoeid, een bedrag dat de pas opgerichte gemeente on mogelijk kon opbrengen. Het plan is dan ook niet uitgevoerd. Door dit voorstel kennen we de oorspronkelijke dispositie: 1. Prestant 8'discant 6. Octaaf 2' bas/disc. 2. Holpijp 8' bas/disc. 7. Nasard 3' bas/disc. 3. Prestant 4' bas/disc. 8. Mixtuur 3 st. bas/disc. 4. Quintadeen 4' bas 9. Cornet 5 st. disc. 5. Fluit 4'bas/disc. 10. Basson 8'bas/disc. De Lutherse Gemeente te Groede kocht het orgel in 1836. Volgens de opgave van Broekhuyzen werd het instrument in 1838 gerepareerd door F.C. Smits te Reek. Deze voorzag het orgel van een pedaal, voeg de een viola di gamba 8' discant toe en moet, wanneer de opgave van Broekhuyzen correct is, de quintadeen 4' bas in een quintadeen 8' bas hebben veranderd91. In welk jaar het orgel uit de Lutherse Kerk te Groede verdwenen is, blijkt niet uit de notulen van de kerkeraad. Volgens overlevering zou het door een van de predikanten voor een harmonium zijn ingeruild. GROEDE, HERVORMDE KERK In de Hervormde Kerk te Groede bevindt zich een orgel in 1903 ge leverd door J.H. Kruse te Leeuwarden. Het heeft deze dispositie: 1. Bourdon 16' 6. Fluit d'amour 4' 2. Prestant 8' 7. Octaaf 2' 3. Bourdon 8' 8. Quint 3' 4. Viola di Gamba 8' 9. Trompet 8' bas/disc. 5. Octaaf 4' 144

Archief | 1976 | | pagina 142