Wegens de restauratie van de kerk heb ik het orgel niet kunnen be zichtigen. Naar men mij meedeelde is het een goed mechanisch in strument. HONTENISSE, HERVORMDE KERK De Hervormde Gemeente te Hontenisse (Kloosterzande) ging in 1841 over tot de aankoop van een kerkorgel. In een vergadering van de kerkvoogdij op 25 maart 1841 had men de keuze uit twee mogelijk heden: een door de orgelmakers Mennes en Preuniger nieuw te bou wen orgel dat 1100 zou kosten, of een "groot huisorgel" van een zekere Willems, timmerman te Middelburg. Het laatste was door de muziekonderwijzer J.W. Schuurmans, een zekere Snijders, "muziek kenner" en de orgelmaker Lohman onderzocht en voldoende geacht. De secretaris van de Kerkvoogdij werd naar Middelburg afgevaardigd en deze kon 15 april rapporteren dat het orgel zeer geschikt was92. Volgens het handschrift Broekhuyzen had het orgel deze dispositie93: 1. Holpijp 8' 6. Flageolet 1' 2. Prestant 4' 7. Quint 3' 3. Fluit 4' 8. Kromhoorn bas/disc. 4. Octaaf 2' Tremulant 5. Fluit 2' Afsluiting, ventiel. Volgens hetzelfde bericht plaatsten Mennes en Preuniger het orgel. Zij leverden daarvoor een nieuwe orgelkas van de omvang van een acht- voetswerk met houten imitatiepijpen. Volgens Broekhuyzen was het orgel "fraay van toon". De maker wordt niet vermeld en ook de dis positie geeft daarvoor geen aanknopingspunt. Het oude orgel bleef in gebruik tot 1926 toen de fa. A. Standaart een nieuw instrument leverde. De oude orgelkas werd hiervoor opnieuw benut. HOOFDPLAAT, ROOMS-KATHOLIEKE KERK Het eerste orgel van de Rooms-Katholieke Kerk te Hoofdplaat was afkomstig uit de Rooms-Katholieke Kerk te Goes. Het werd in 1813 van daar aangekocht en overgeplaatst door S.G. Hooghuys te Brugge, die het registertal bij deze gelegenheid sterk reduceerde. Na de ver bouwing had het orgel deze dispositie94: 1. Prestant 4' 5. Doublette2' 2. Bourdon 8' 6. Trompet 8' 3. Fluit 4' Tremulant, ventiel 4. Fluit 2' Aangehangen pedaal. 145

Archief | 1976 | | pagina 143