evident een Zuid-Nederlands bouwer geweest; het lijkt me dan ook niet gewaagd te veronderstellen dat ook hier de familie Delhaye aan het werk is geweest. Het "Hervormde" orgel onderging in de 19e eeuw nog enige veran deringen en herstellingen110. In 1856 werd het gerepareerd door J.F. Kleyn te Middelburg. In 1871 bracht J. Vergaerdt te Gent nieuwe frontpijpen aan. Bij een revisie omstreeks 1900 werd het pijpwerk van fourniture, cimbel, terts en clairon weggenomen, op welke lege plaatsen de fa. A. Standaart in 1923 een viola 8', voix celeste 8' en violine 4' aanbracht. Inmiddels waren de kosten van onderhoud van het schip van de kerk niet meer te dragen voor het handjevol Her vormden zodat dezen dit deel van de kerk aan de Katholieken te koop aanboden. Hoewel dit grote financiële offers eiste, accepteerde de parochie te Hulst het aanbod en nam meteen de restauratie van de kerk ter hand. De orgels werden voorlopig gedemonteerd en opge slagen. De plannen met betrekking tot de beide orgels werden uitgewerkt door de Nederlandsche Klokken- en Orgelraad, met name door mr. A. Bouman en dr. Caecilianus Huygens. Aanvankelijk overwoog men restauratie van het "Hervormde" orgel. Een probleem was echter dat het oxaal geen plaats bood aan het zangkoor en noch de architect, noch Monumentenzorg durfde het aan het oxaal te vergroten. De orgelbouwer voorzag bovendien moeilijkheden met de windlade in verband met de verwarming. Ook overwegingen van financiële aard deden van restauratie van het Isoré-orgel afzien. Het eindresultaat was een in onze ogen nogal dwaze oplossing: men besloot een wind lade van het in 1874 door Cavaillé-Coll voor het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam gebouwde orgel aan te kopen en met een selectie uit het pijpwerk van het "Hervormde" en "Katholieke" orgel hiermee een nieuw instrument op te bouwen, op een nieuwe koorgalerij boven de sacristie in het noordtransept. Dit orgel kreeg een zinken fantasie front en electropneumatische tractuur. De dispositie was als volgt: 1Prestant 8' zink, grotendeels nieuw 2. Holpijp 8' overwegend oud 3. Zwitserse pijp 8' nieuw 4. Octaaf 4' grotendeels oud 5. Fluit 4' idem 6. Octaaf 2' idem 7. Quintfluit 3' idem 8. Mixtuur 4 st. idem 9. Cimbaal nieuw 10. Cornet 5 st. oud 11Sesquialter 2 st. oud 12. Trompet 8' nieuw Pedaal: Subbas 16' bestaande pijpen. 151

Archief | 1976 | | pagina 149