5. Nasard 3' idem 5. Doublette 2' gei d. oud 6. Doublette 2' geheel oud 6. Larigot 7. Quarte de Nasard grotendeels oud 7. Fourniture 8. Tierce idem 8. Cornet 3 r 9. Mixture 4 r.helft oud 9. Régale 16' 10. Cymbale 3 r.nieuw 10. Cromhorne 8' 11Cornet 5 r. geheel oud 12. Sesquialter B 2 r. oud Pedaal: 13. Sesquialter H 2 r. oud 1. Bourdon 16' 14. Trompette B/H 8' nieuw 2. Montre 8' 15. Clairon 4' nieuw 3. Flute 8' 4. Octave 4' Klavieromvang C-d'" 5. Bombarde 16' Pedaalomvang C-f' 6. Trompette 8' Koppeling Hw-Bw 7. Clairon 4' Koppeling Ped-Hw: Ped-Bw. Het resultaat van de restauratie en nieuwbouw is een schitterend orgel van een geheel zuidelijk karakter: rijk aan wijde vulstemmen, liefelijk in zijn fluiten, krachtig en gloedvol in zijn tongwerken. Zowel dispo- sitieontwerp als restauratie verdienen alle lof. Wel is het jammer dat ten tijde van de restauratie de inventarisatie van het Hulster Gemeente archief nog niet zover was gevorderd dat het contract met Delhaye en de rekening betreffende de reparatie door Moreau teruggevonden waren. Dit had een nog meer doelgerichte restauratie mogelijk ge maakt. De restauratie van de orgelkas heeft bestaan in het schoonmaken van de beschildering van de orgeldeuren en het opnieuw in de was zetten van het houtwerk. Zoals hiervoor vermeld was het orgel in de 18e eeuw beschilderd. In verband met het in onbeschilderd eiken uitge voerde oxaal is het begrijpelijk dat de orgelkas niet opnieuw is be schilderd. Wel was het wenselijk geweest de blinderingen te vergulden. Wanneer dit niet onmogelijk werd gemaakt door de orgeldeuren, was het ook wenselijk geweest de middentoren weer op zijn oorspronkelijke lengte te brengen. Deze is na de verlenging door Moreau wat te lang ten opzichte van velden en zijtorens. KLOOSTERZANDE, ROOMS-KATHOLIEKE KERK Volgens de opgave in het handschrift Broekhuyzen bevond zich in de vorige eeuw in de Rooms-Katholieke Kerk te Kloosterzande een orgel van F. Loret Vermeersch te Mechelen. Het had deze dispositie111: 153

Archief | 1976 | | pagina 151