liet werk van Rogier. Ook het pijpwerk moet uit de eerste helft van de 19e eeuw dateren. Het is te verdelen in drie groepen. Bourdon 16', holpijp 8' bas en cornet (met uitzondering voor de voor c' toegevoegde pijpen) horen bij elkaar, eveneens de prestant 8', octaaf 4' en holpijp discant. Het overige pijpwerk vormt een derde groep. Vóór de restau ratie ontbraken trompet 8' en mixtuur 3 sterk. Zou het constateren van een dergelijke assemblage in vroeger jaren tot de slotsom hebben geleid dat het orgel niet meer waard was gerestaureerd te worden, in dit geval heeft men de moed gehad te vertrouwen op een goed eind resultaat en daarin is men niet bedrogen uitgekomen. De restauratie is voorbereid door de heer JJ. van der Harst en uitge voerd door de fa. Vermeulen te Weert. Deze heeft de windlade met het bestaande pijpwerk gerestaureerd en nieuw pijpwerk voor trompet en mixtuur bijgemaakt. Naar oud voorbeeld zijn registerknoppen en een nieuw klavier aangebracht. De orgelkas, die met vele lagen verf over geschilderd was, is schoongemaakt en van zijn oorspronkelijke be schildering (trofeeën en blinderingen) en verguldsel (engeltjes, voet- lijst) voorzien door de fa. Berkers te Asten, waarbij Corneille F. Janssen als adviseur optrad. De grenenhouten onderdelen zijn in een eiken imitatie overgeschilderd. Het resultaat mag schitterend worden genoemd. Met zijn combinatie van eikenhout, verguld en kleuren heeft de orgelkas een feestelijke en levendige aanblik. Het instrument mag ook ondanks zijn verschillende soorten pijpwerk fraai worden genoemd. Niettegenstaande de authentieke winddruk van 95 mm draagt het instrument geheel de kenmerken van de Zuid-Nederlandse orgelbouw, een mild maar geprononceerd plenum, liefelijke fluiten en een krachtig tongwerk. Door opstelling in het koor komt het ook als meubel beter tot zijn recht. De dispositie is thans als volgt: 1. Bourdon 16' vanaf F. F-c' grenen pijpen 2. Prestant 8' C-cs open grenen pijpen 3. Holpijp 8' C-B eikenhouten pijpen 4. Prestant 4' 5. Fluit 4' 6. Octaaf 2' 7. Cornet 5 st. 8. Mixtuur 3 st. 9. Trompet 8' bas/disc. LAMSWAARDE, ROOMS-KATHOLIEKE KERK In de Rooms-Katholieke Kerk te Lamswaarde bevond zich in de vo rige eeuw een orgel van de fa. Loret Vermeersch te Mechelen, ge- 155

Archief | 1976 | | pagina 153