PAULUSPOLDER, VOORMALIGE ROOMS-KATHOLIEKE KERK In de voormalige Rooms-Katholieke Kerk te Pauluspolder bevond zich in de vorige eeuw een orgel vervaardigd door de orgelmaker Pot ter te St. Niklaas. Het had deze dispositie117: 1. Bourdon 8' 2. Prestant 4' 3. Fluit 4' 4. Doublette 2' 5. Nazard 3' 6. Nazard 1 y2' 7. Cornet 3 r. 8. Fourniture 3 r. 9. Trompet 8' disc. Aangehangen pedaal. SLUIS, VOORMALIGE ST. JANSKERK In Sluis was na de reformatie het oude middeleeuwse orgel bewaard gebleven, maar het ontbrak aan gelden om het te laten herstellen. In het midden van de 18e eeuw was het verlangen de kerk met een orgel op te luisteren zo groot dat de gehele burgerij haar schouders zette onder een project tot stichting en onderhoud van een nieuw kerkorgel. Men hield een collecte waaruit de bouw werd bekostigd en de gilden verklaarden zich bereid door heffingen op nieuw aankomende leden de betaling van de organist en het onderhoud van het orgel te verze keren. In 1751 was het zover dat de magistraat met een orgelmaker in onderhandeling kon treden. In een vergadering van de vroedschap van 20 september 1751 rapporteerden de burgemeesters Fabricius en Ferleman dat zij met de orgelmaker Andries Berger uit Brugge het oude orgel hadden geïnspecteerd. Berger had veiidaard dat niets daar van voor het nieuwe orgel bruikbaar was. Hij deelde mee dat hij een orgel in aanbouw had en dit aan de kerk te Sluis kon leveren wanneer de opdrachtgevers "daar niet om en kwamen", een zonderlinge si tuatie. In oktober sloot de magistraat een overeenkomst met Berger voor 1150118. Het blijkt niet of dit het reeds bestelde dan wel een geheel nieuw orgel was. Het contract is niet bewaard gebleven. Het orgel kwam het jaar daarop gereed en werd geplaatst op een oxaal voor 81 getimmerd door Jan de Nut. De dispositie van het orgel is niet overgeleverd. Slechts blijkt uit een post over het "stellen van de rietspelen" dat het instrument meer dan één tongwerk had. Tot 1770 treffen we Berger in de rekeningen aan wegens het onderhoud van het orgel119. Volgens een plattegrond van de St. Janskerk was 158

Archief | 1976 | | pagina 156