SLUIS, VOORMALIGE ROOMS-KATHOLIEKE KERK De in 1944 verloren gegane Rooms-Katholieke Kerk te Sluis bevatte een orgel in 1845 door de fa. Van Peteghem te Gent geleverd. Het had deze dispositie121: 1. Bourdon 8' 7. Fourniture bas/disc. 2. Prestant 4' 8. Trompette 8' bas/disc. 3. Fluit 4' 9. Clairon 4' bas/disc. 4. Doublette 2' Aangehangen pedaal. 5. Nasard 3' 6. Cornet TERNEUZEN, GOEDE HERDERKERK In de moderne Goede Herderkerk te Terneuzen bevindt zich een fraai historisch orgel in 1858 vervaardigd door de gebroeders Adema te Leeuwarden. Het werd oorspronkelijk gebouwd voor de Rooms- Katholieke Kerk te St. Nicolaasga in Friesland. Van daar werd het omstreeks 1923 verkocht aan de Hervormde Gemeente te Oost-Knol lendam. Toen de kerk van deze gemeente in de jaren zestig buiten gebruik werd gesteld kocht de Hervormde Gemeente te Terneuzen het orgel aan voor de pas gebouwde Goede Herderkerk. In 1966-67 restaureerde de fa. Flentrop het instrument onder advies van de heer W. Hülsman. Het bleek dat twee registers in de loop van de tijd waren vervangen: de cornet 3 st. van het hoofdmanuaal door een fernfluit 8' discant en de woudfluit 2' van het nevenmanuaal door een celeste 8'. Bij de restauratie werden de oorspronkelijke registers weer terugge bracht, vervaardigd volgens de mensuren van het Adema-orgel te Valkoog. Verder bestond de restauratie uit het reviseren van lade en mechaniek. Met deze restauratie is een waardevol Adema-orgel in ere hersteld. Het orgel in de Goede Herderkerk mag een fraai 19e- eeuws instrument worden genoemd van een bijzonder charmante klank. Het nieuwe pijpwerk is uitstekend bij het bestaande aangepast zodat het orgel weer zijn oorspronkelijk klankbeeld heeft herkregen. Karakteristiek voor de Adema-intonatie is de rijkdom aan boventonen waardoor de afwezigheid van een mixtuur niet als een gemis wordt ervaren. Het orgel heeft deze dispositie: Hoofdwerk: Nevenwerk: 1. Bourdon 16' 1. Holpijp 8' 2. Prestant 8' 2. Roerfluit 4' 3. Octaaf 4' 3. Woudfluit 2' 4. Octaaf 2' 4. Viola 8' 5. Quintfluit 3' 160

Archief | 1976 | | pagina 158