4 sterk. De toetsen zijn met betrekking tot de geringe omvang van't werk door lange abstracten met het weibord verbonden. Verder vindt men een aangehangen pedaal. Ieder pedaaltoets is van een ijzeren stift voorzien welke los ineen aan de pedaalabstracten hangend in gekeepte blokjes liggen, welke abstracten door middel van een afzonderlijk weibordje aan 't bovenmanuaal zijn verbonden. De aan de toetsen verbonden trekkers loopen nog bovendien tusschen de toetsen van't rugwerk henen, welke zich onder die van't manuaal bevinden, 't Rugwerk telt de volgende registers: Holpijp 8 voet Octaaf 4 voet Roerfluit 4 voet Tertiaan Prestant 8 voet Prestant disc. 8 voet Cornet 4 voet Flageolet 1 y2 voet Door middel van twee tusschen de klavieren zich bevindende knopjes kunnen discant en bas van beide werken afzonderlijk worden gekop peld. Onder de rugwerktoetsen bevinden zich de abstracten, die met het zich onder den speler bevindende welraam in betrekking staan. Ook bij dit werk liggen de speelventielen horizontaal. Blijkens bij gaande schets van deze mechaniek zij a de toets welke de abstract b neerdrukt en daar door de welarmen c de door het pijltjen aangewezen beweging meedeelt welke de ventiel d naar beneden opentrekt. Nog dient opgemerkt te worden dat de cancellen openingen niet door spon den maar door een fondamentbord zijn bedekt 't geen het moeieüjke uittrekken der registers niet weinig vermeerdert, wijl 't door ouder dom krom getrokken is. Voorts zijn nog verscheidene slepen zonder tussenliggende dammen. De manualen der beide werken omvatten vier octaven F-f" en 't pedaal F-a en b (ais ontbreekt). Wat de toon aangaat vindt men in't orgel verscheidene registers die door liefelijk heid van toon uitmunten. Brouwershaven 1 april 1879 J. van der Bent Zierikzee, St. Lievensmonsterkerk. Beschrijving van het Niehoff-orgel door W. Lootens126. Dit werk is niet alleen het oudste kerkorgel dezer stad, maar ook het oudste van de gansche provintie Zeiand, het zelve is geplaatst ter linker zijde van de preekstoel, tegen de muur boven de deuren, door 164

Archief | 1976 | | pagina 162