welke men uit de kerk in 't choor gaat; en is volgens de inscriptie op de buiten deuren der groote orgelkas, gemaakt in den jaare 1549 door Hendrik Niklaassen. Men leest bij de beschrijvinge der stad Zierikzee, in de tegenwoordige staat aller volkeren pag. 343, dat bij het overgaan der stad aan de Spanjaarden in 't jaar 1576, dit orgel voor groot geld van de plunde ring is vrij gekocht. Welke veranderinge, 't zij reparatien, vernieuwinge of vergrotinge zedert deszelfs eerste stigting gedaan zijn, heb ik na alle aangewende moeyten, en sollicitatien bij den heer Boekhouder der Groote Kerk niet konnen te weeten komen, zoominals eenig berigt wegens een ouder orgel, 't geen men weet in deese kerk ter regter zijde van de predikstoel te hebben gestaan; men ziet nog aan de ingeholde muur dat de kas zeer eenvoudig en klein heeft geweest; dog wanneer dit orgel is afgebrooken weet men niet, veel min wanneer 't zou ge sticht zijn, dus ga ik over tot de gesteldheid van't oude orgel, thans nog in wesen127. Het oxaal is uit de grond der kerk 21 voet hoog, 16 voet breed, en tusschen de muur en lambrisering 7 voet diep. Het rugpositief is in't midden 7 voet 10 duim hoog, op de hoeken 6 voet 5 duim, de breedte is 5 voet en diepte 3 voet. De groote kas is van't oxaal tot aan de boven lijst der middelcolom 25 voet en 10 duim hoog, de hoeken hebben de hoogte van circa 20 voet, de breedte is 11 voet 3 duim, en diepte 3 voet 8 duim; agter de kas is een gang van omtrend één en een halve voet. Het beloop deser kas is, behalve de driehoeks colom in 't midde, geheel vierkant en plat, dus niets van buiten dat eenige fraayheid toond. Het rugpositief is in ongelijk beter smaak, hebbende spitse, vlakke, en ronde hoeken en is vercierd met staande beeldjes; voorts zijn aan beide kassen deuren voor de pijpen. Dit orgel heeft twee handclavieren, en een aangehange pedaal, 't Bo- venclavier tot het manuaal begint in contra F,G,A,Bmol, C gaande verder met alle halve toonen tot drie gestreken c dus 54 toetsen. In dit werk zijn geen sleep maar springladen, met spijkers in elkander genageld, de windladen van't manuaal is 11 voet 3 duim lang, 2 voet 7 en een halve duim breed, en 3 en een halve duim hoog, op 't zelve zijn de volgende registers. MANUAAL No. 1. Prestant 12 voet (heeft twee trekkers) discant dubbelde pijpen 2. Bourdon 12 voet 3. Octaaf 6 voet discant dubbelde pijpen 4. S.Octaaf 3 voet discant 3 pijpen dik 5. Mixtuur iy2 voet 3,4,5,6,7,8 sterk 6. Scherp 1 voet 4,6,8,10,12 sterk 7. Cornet discant 4 sterk, de grootste pijp 1 voet 8. Trompet 12 voet (heeft 2 trekkers) 165

Archief | 1976 | | pagina 163