marmere capiteele en basementen tegen de capitaale muur, alles zeer schoon en konstrijk gewerkt. In't midden tegen gemelde muur, ver- thoonen in pleister twee cierlijke deuren, en booven dezelve fraaje ornamenten; tusschen de pilasters ziet men pannoo's met trophees van muziekinstrumenten, loofwerk, en bloemen; en tegen de soldering van't oxaal, plaffon: dit werk is als al het overige, even zindelijk en uit voerig voltrokken. Gemelde muur en colommen zijn besloten met een fraay ijzerhek, hoog 3 a 4 en een half voet, hebbende dezelfde breedte, diepte en beloop van holle hoeken als 't oxaal. Schoon nu dit gebouw met geen kostbaare marmere beelden, nog des- selfs muuragie met venetiaans root marmer pronkt, nogthans zal een onpartijdig kenner, en liefhebber der bouwkunde hier zaaken aan treffen, die zoo wegens de goede ordinantie, als smaak en vinding, veele capitaale werken te boovengaan. En ten opzigte der bewerking, zoo in de principaalste, als mindere stukken, ziet men alle accuraat- en properheid, die ooyt kan werden in agt genomen; en schoon kas sen, oxaal, snijwerk &c zonder 't bijwezen van den orgelmaker vol- tooyd, en wel door menschen, die om zoo te spreeken nimmer bij een orgel hadde geweest, veel min aan gearbeid, is er nogthans geen de minste belemmering bij 't plaatze van't pijp- en binnewerk voorge- koomen, dus men in't algemeen mag zeggen dat van den grootsten kunstenaar, tot de gemeene ambagtsman, meesters, en knegts, ieder in't zijne, een zelfde iever uitblonk, om niet alleen getrouw aan hun plicht te beantwoorden, maar teffens boven den anderen uit te mun ten om hun naam met dit gedenkstuk te vereeuwigen! Het uitmuntend kunstgebouw van buiten beschouwd hebbende, gaa men over tot deszelfs voornaamste deelen. Dit orgel staat in fluit- of kamertoon, de temperatuur is die welk alomme in de republicq bij kerkorgels gebruikelijk is, namentlijk de groote tertsen reijn, of scherp zuiver, en de quinten iets sweevende. De stemmen of registers, benef fens het getal der pijpen tot ieder clavier zijn als volgd: GROOT MANUAAL Midden of 2de Clavier 1. Prestant (of principaal) 16 voet, discant dubbeld is 't 78 2. Bourdon 16 voet 51 3. Octaaf 8 v. disc.dubb. 78 4. Roerfluit 8 v. 51 5. Octaaf 4 v. 51 6. Fluit 4 v. (gedekt) 51 7. Quint 3 v. disc.dubb. 78 174

Archief | 1976 | | pagina 172