verschil, zelfs van een halve graat op, offer met één, drie ses, dan alle negen balgen gelijk werd getreden, dus de aller zuiverste stemming mogelijk. Eindelijk zijn niet alleen de tinne prestant maar ook alle binnestaande pijpen, zeer zindelijk gepolijst, en accuraat bewerkt, teffens zoo bij het plaatze der labiaal pijpen, als die der tongwerken, een geschikte order en proportie waargenomen, dienvolgens ook het gansche binnewerk een ongemeen cierlijke verthoning aan't oog geeft. Dus blijkt onwedersprekelijk, dat de maker zoowel in't een als ander met de uiterste zorg en attentie, hier alles heeft in't werk gesteld, wat tot deugd, tot luister en cieraad in een orgel kan verstrekken, en daar in gelukkig is geslaagt; niet ten onrechte beklaagen dan alle orgelken ners met mij de dood van dees groote en vermaarde kunstenaar, die met het voleindige van dit uitmuntend werk, het einde van zijn leeven heeft gevonden; dog de naam van johan hendrik hartman batz zal nimmer sterven, maar steeds tot bij het laatste nageslagt, met eer, en roem werden vermeld. Groede, Lutherse Kerk. Onuitgevoerd plan tot vergroting van het orgel vermoedelijk ingediend door Frederik van der Weele aan het begin van de 19e eeuw138. No. 1 Bestek tot het vermaaken en verplaatsen en in order brengen van den orgel in de - Tot het selve moet gemaakt worden in de bas een nieuw secreet van groot C tot twee octaav ingesloten. Waarop moet geplaatst worden een nieuwe trompet van 8 voet in toon en een prestant van 8 voet zullende deze dienen tot sprekende pijpen in't voorfront. Dezelve zul len ook aan de spraak komen door 't andtclivier en voetpedaal. Tot hetzelve secreet moet nog gemaakt worden een voetpedaal van groot C tot de tweede c daar aan volgende. Voorts moet gemaakt worden 't noodige regeerwerk tot het koppelen van't nieuwe secreet aan 't ouwde secreet en aan't voetpedaal. Ook zal nog moeten gemaakt worden een nieuwe blaasbalk van groote als de oude; ook de oude gerepa reerd. Alles moet goet en suffisant gemaakt worden. No. 2. Een nieuwe kas voor't groote werk en een nieuwe kas voor't positief met ornament en verzilverde vertoonpijpen met drie nieuwe blaasbalken en de volgende registers voor 't positief. En een clivier voor't positief. Als Holpijp 8 voet, Fluit 4 voet, Prestant 4 voet, Oc taav 2 voet, Prestant 8 voet discant. Voor 't groote werk Prestant 8 voet bas, trompet 8 voet bas. De gehele dispositie: 178

Archief | 1976 | | pagina 176