het standpunt dat de oorspronkelijke bruinrode mahoniekleur diende te worden hersteld, terwijl de rayonarchitect van de Rijksdienst voor Monumentenzorg de voorkeur gaf aan wit-schilderen. De te grote stijging van de schuldenlast deed de kerkvoogdij tenslotte van het schilderen van het orgel afzien met het gevolg dat het nu nog prijkt in zijn onaangename eiken-imitatieschildering. Ook in de architecto nische tekortkomingen van de opstelling sinds 1913 is niet voorzien. Ik moet daarom ook deze nalezing eindigen met het uitspreken van de wens dat bij een volgende restauratie ook het uitwendige van het fraaie Hess-orgel in oude pracht zal worden hersteld. KWADENDAMME, ROOMS-KATHOLIEKE KERK De Rooms-Katholieke Parochie te Kwadendamme, die zich in 1801 van een fraai kerkje met aangebouwde pastorie had voorzien, ging in 1820 over tot de aanschaf van een nieuw kerkorgel. Dit werd geleverd door Josephus Delhaye te Antwerpen. Na een reparatie door Kam en Van der Meulen had het deze dispositie149: Manuaal: 1. Prestant 8' 8. Cornet 5 sterk 2. Holpijp 8' 9. Mixtuur 4 sterk 3. Octaaf 4' 10. Trompet 8' bas/disc. 4. Fluit 4' 11. Clairon 4' 5. Nasard 3' Tremulant 6. Woudfluit 2' Ventiel 7. Octaaf 2' Dit orgel is thans niet meer aanwezig. Ik heb niet kunnen achterhalen of het elders geplaatst is, dan wel verloren gegaan. NIEUWDORP, GEREFORMEERDE GEMEENTE In de kerk van de Gereformeerde Gemeente te Nieuwdorp staat, ver scholen achter een balustrade met zinken prestantpijpen, een fraai orgel van Peter Weidtman uit Ratingen, gebouwd in 1744. Bij nader onderzoek bleek dit het vroegere orgel van de Hervormde Kerk te Aagtekerke te zijn. Het verhuisde van daar naar de Rooms-Katholieke Kerk te Lewedorp en werd na de laatste wereldoorlog door de Gere formeerde Gemeente te Nieuwdorp aangekocht. De orgelbouwer Kop- pejan heeft toen een pneumatische subbas 16' en een prestant 8' bas aan het bestaande instrument toegevoegd. Op deze wijze bleef een zeer waardevol huisorgel van Peter Weidtman bewaard. Het instru ment heeft thans deze dispositie: 191

Archief | 1976 | | pagina 189