te Meliskerke moet het een van de twee orgels voor particulieren te Middelburg en Vlissingen zijn, waarover Thomas Weidtman spreekt in zijn brief aan de kerkmeesters te 's-Heerenberg. Het is wel zeer uniek dat beide orgels bewaard bleven. Dit orgel bevestigt mijns inziens de in de vorige aflevering gedane hypothese dat het beeldhouwwerk van het orgel te Meliskerke door een plaatselijk beeldhouwer is vervaardigd. Het orgel te Nieuwdorp heeft namelijk veel eenvoudiger beeldhouwwerk. De zijkanten zijn ge heel recht en het snijwerk van console en blinderingen is eenvoudig acanthusloofwerk, geheel van het soort als aan andere Weidtman- orgels voorkomt. Het beeldhouwwerk van het orgel te Meliskerke moet dan ook door een beeldhouwer te Middelburg of Vlissingen zijn geleverd; wellicht is het pas in een later stadium aangebracht150. Het orgel te Nieuwdorp verdient een liefdevolle restauratie. Als groot huisorgel van een Middelburgs of Vlissings regent uit de 18e eeuw behoort het tot een zeldzame categorie orgels, die een zorgvuldige conservatie verdient. VROUWENPOLDER, GEREFORMEERDE KERK VRIJGEMAAKT In de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt te Vrouwenpolder bevindt zich een 19e-eeuws kerkorgel dat de moeite waard is alsnog te worden vermeld. Het is in 1923 aangekocht van de Stichting Veldwijk te Er- melo. Deze stichting had het aan het einde van de vorige eeuw van de orgelmaker Proper te Kampen aangekocht als een bestaand in strument. Door deze gang van zaken was niet te achterhalen door wel ke bouwer en voor welke kerk het instrument oorspronkelijk werd vervaardigd. Het orgel is in 1959 door de fa. Verschuren gerestaureerd en uitge breid. De bourdon 16' is toen als subbas 16' overgebracht naar een pneumatische pedaallade; op de vrijgekomen plaats is een mixtuur 2-3 sterk geplaatst, terwijl op twee open plaatsen een nasard 3' en een trompet 8' zijn aangebracht. Het instrument heeft nu deze dispositie: 1. Prestant 8' 7. Cornet 4 st. disc. 2. Holpijp 8' 8. Mixtuur 2-3 st. 3. Octaaf 4' 9. Trompet 8' 4. Open fluit 4' Pedaal: 5. Octaaf 2' Subbas 16' 6. Nasard 3' Klavieromvang C-f'" Pedaal C-f'". Dit orgel is een kloek 19e-eeuws instrument van een degelijke makelij. Het wordt wel aan H. Knipscheer toegeschreven, maar dit acht ik zo- 193

Archief | 1976 | | pagina 191