wel op grond van de factuur als de dispositie minder waarschijnlijk. Men zou eerder kunnen denken aan een der 19e-eeuwse orgelmakers uit het oosten van het land. Het orgel heeft een eenvoudig vijfdelig front. Door gebrek aan plaatsruimte moest een afbeelding achterwege blijven. BIJLAGE. BRONNEN VOOR DE GESCHIEDENIS VAN ORGELS IN KERKEN OP WALCHEREN. Middelburg, Oostkerk. Verslag van de bouw van het orgel in de Oostkerk1503-. Bericht wegens het nieuwgebouwde orgel in de Oostkerk binnen Mid delburg in Zeeland door Willem Lootens, organist en klokkenist van de Abdijkerk en toren te Middelburg. Reeds voor ettelijke jaren had men hier gedacht op het stichten van een orgel in de Oostkerk. Vee! was er over gesproken, plans en teke ningen toe vervaardigt, dan de omstandigheden dier tijden schenen niet gunstig; althans het orgel had geen voortgang tot dat in 't jaar 1774 bij het invoeren der nieuwe psalmberijming en het verbeteren der zangtrant in de openbare godsdienstoefening in de kerken dezer stad men de meer nootzakelijkheid zag, om het psalmgezang (nu vol gens heel en halve nooten bepaalt) met het orgel te ondersteunen, ge makkelijker en aangenamer te maken. Ten dien eijnde wierd bij onder scheidene perzonen, zoo onder aanzienlijke als burgerstand, offerte gedaan om genereuzelijk iets van 't hunne te contribueren tot het ma ken van een orgel in de Oostkerk, 't geen ten gevolg had dat eenige konstenaars, orgelmaker, beeldsnijder, schilder en kastemaker, in de maand juli 1778 zig bij request adresseerden aan de weledele groot achtbare magistraat dezer stad, eerbiedig verzoekende hoogst der zei ver apui om aan 't verlangen der burgerij te voldoen, van bij inteke ning een orgel te mogen stellen in de Oostkerk: op welk request hunne weledel groot achtbare onder zekere bepalingen den supplianten een gunstig consent verleenden, waarna een aanzienlijke somme getekend zijnde, in de maand meij 1779 het orgelwerk wierd besteed, en aan genomen bij de gebroeders Petrus en Johannes de Rijckere, orgelma kers te Kortrijk in Vlaanderen. Thans leid mij dit bericht tot nader elucidatie omtrent het verkiezen van de zo even genoemde De Rijckerens. Te meermalen is de vraag 194

Archief | 1976 | | pagina 192