tegenwoordigheid van den weledel groot achtbaaren heer G. Le Sage president burgemeester en de weledelgestrenge heer A. de Beveren, eerste pensionaris dezer stad, op het orgel aanwijzing deden van de voornaamste gebreeken. Verklarende teffens, het werk voor geheel onbruikbaar zoo bij de kerkdienst, als afzonderlijk, gevende van al het zelve breetvoerig schriftelijk raport, verzeld van een concept tot her- makinge. Ongelukkigen uitslag, verdrietig voor de burgerij, voor al die tot 't werk het hunne hadden toegebracht. Niet zonder reden vraagde men naa de oorzaak. Thans zal ik mijn gedachten deswegens voordragen. Het is bekend dat de orgelen in de Roomsche kerken in Braband, Vlaanderen en verder, in geen comparatie komen bij de kerkorgels in de republiecq, voor al die in deze eeuw zijn gemaakt. De grootste en beste kerkorgels der eerstgenoemde vergeleeken bij een Haarlems, Zwols, Gouds, Zierik- zees en menigte andere werken verschillen als nagt bij dag; hun orgels ligt bewerkt met weinig grondstemmen, zelfs bij drie handclavieren zonder pedaal, bevatten doorgaans veel kleine registers, tertsen, na- sards, sexquialters, larigots, fournituurs, cimbaals, etc. Zulke werken behoeven in tegenstelling der onze kleine windladens, zoo mede met de blaasbalchen, die met 4 a 5 plooyen zeer zwakke wind leveren. Echter voldoen die orgels als dienende slegts tot accompagnement van weinig zangers, of ter ondersteuning van figuraal kerkmuziek, door stemmen, en allerlei zoort van muzicale instrumenten geëxecu teerd, dus in beide gevallen, het orgel met vier a vijf registers kan vol staan, werdende de meerdere registers (bij hun 't vol spel genoemd) slegts gebruikt na de zinnelijkheid en verkiezing van de organist tot voor- tusschen- of naspellen. Daarentegen in onze kerkorgels, bestemd ter leiding en besturing der choraalzang, door eenige honderde men- schen tegelijk gezongen, komt het hoofdzakelijk aan op sterk door dringend geluid in de bovenstem (superras) verzeld met een aantal prachtige grondgeluiden tot de middelstemmen (alt, tenor) en ver dubbeling van dien op een vrij pedaal, tot de bas. Deze kerkorgels vereisschen omtrent de voornaamste deelen een gansch andere inrichting en dispositie van registers dan die in de Roomsche kerken. Nogthans neemt zulks niet weg dat een verstandig en ervaren Vlaams orgelmaker ook kerkorgels in onze smaak kan toe stellen, waar van men onder anderen in Holland voorbeelden heeft van den ouden Moreau uit Gend afkomstig e), gelijk ook de heer Van Petechem dat verschil zeer wel begreep. Het komt voomamentlijk dan aan op een goed bestek en vriendelijke herinnering omtrent datgene waar in onze kerkorgelen van de andere 't meeste afwijken, beiden heeft hier ten vollen plaats gehad. Ik heb de Rijckerens voor de aan neming van't werk zulks ernstig voorgehouden, die mij ten antwoord gaven, dit alles zeer wel te weeten, dat het hun al om't even was, of 199

Archief | 1976 | | pagina 197