zij in de Vlaamse, dan Hollandse gousting werkten. Echter haar on oplettendheid en overgeeflijk verzuijm daar in is d'eerste oorzaak van hun broddelwerk, waar bij een tweede misslag (liever verwaande koppigheid) is gevolgd, wanneer ik mijn remarques, 't zij over pijp werk, of andere deelen waar in zij van't bestek afweeken, onder 't oog bracht, zij zulks niet wilden weeten, veel min gehoor geeven, eindelijk thoen hun misslagen te grof liepen, en ik deswegen ernstiger vertogen moest doen, geraakten alles in de war. Zij begeerden volstrekt zonder tusschenkomst van iemant na eigen gousting voort te werken, met beloften alsdan een keurig stuk te zullen opleveren, een stuk eeven zoo schoon als bij de laatste examinatie, tot hun eeuwigen schanden is gebleiken. Het orgel dan met capitaale hoofdgebreeken en ten kerkdienst on bruikbaar bevonden, resolveerden de weledele groot achtbare magi straat, hetzelve onder de directie van den heere pensionaris De Be- veren te doen verbeteren en hermaken, zoo dat het eindelijk aan een goed compleet kerkorgel kon beantwoorden. Hier over wiert onder anderen met den orgelmaker J. Reichner in 's Hage geadviseerd, die aannam dit werk volgens daar van gemaakt bestek te zullen hermaken en in een compleete order op te leveren. In de maand meij 1782 arri veerden voornoemde orgelmaker met zijne knegten, begon direct met de hermaking, zette het werk onafgebroken voort, zoo dat met het begin van 't jaar 1783 het volgende in order was: een geheel nieuwe windlade voor het rugpositief, met deszelfs weibord, abstractuur, re gistertrekkers etc.; 73 prestantpijpen van zuiver engels tin staande alle voor in het positief; 13 groote pijpen van best metaal tot het eer ste octaaf holpijp 8 voet en 13 dito tot het eerste octaaf quintadeen 8 voet, beide in plaats van zoveel pijpen van hout; 51 nieuwe pijpen, roeren en tongen tot de basson 8 voet; al het overige pijpwerk tot deze wintiaden nagezien en verbeterd, voorts vijf nieuwe blaasbalchen, met deszelfs canaalen, als mede een nieuw voetclavier en regeerwerk; het rugpositief geïntoneerd en gestemd beneffens een paar registers in't pedaal, en op 't bovenmanuaal wierd, om aan 't verlangen der burgerij te voldoen, op order van hun weledel grootachtbare de eerste kerkdienst met voorsz. werk verricht op zondag den 19 januari 1783, werdende bij die gelegenheid des voormiddags, door den weleerwaar den heer Froeke Reitsma daar toe verhandeld de woorden van Psalm 104 vs.33; vooraf wierd met het orgel door de gemeinte gezongen Psalm 89 vs. - het nagezang Psalm 150. 's Namiddags wierd door den weleerwaarden heer Ballot in eene voorafspraak over psalm 103 vs. 1-3 het betaamlijk en nuttig gebruik der kerkorgels onder 't psalm zingen zeer ernstig voorgedragen en der Gemeente aangeprezen. In zoover het orgel nu was hermaakt gaf het de burgerij algemeen genoegen. Dies bleef het verlangen om het overige gedeelte eerlang 200

Archief | 1976 | | pagina 198