BIJLAGE Graaf Ferdinand geeft aan de schepenen van Aardenburg de toelating een wet uit te vaardigen betreffende het dekken van de huizen met gebakken tegels, lood of houtspanen, naar analogie met de vigerende gebruiken te Brugge. 5 december 1232 F. Flandrie et Hainonie comes omnibus presentes litteras inspecturis salutem. Noverint unversi quod nos ad peticionem scabinorum tociusque communitatis ville de Rodengborc pro communi utilitate ipsius ville ipsis concedimus quod eumdem bannum faciant et teneant de domibus suis cooperiendis decetero lateri- bus plumbo sive asseribus secundum usus et consuetudines ville Brugensis a nobis concessas. Et nos dictum bannum usus et consuetudines approbamus et tenore presentium confirmamus. Actum apud Donze, sabbato ante festum beati Nicholai, anno Domini millesimo ducentesimo tricesimo secundo, mense decembri. Vertaling: Ferdinand, graaf van Vlaanderen en Henegouwen, aan allen die deze brief zullen zien, groet. Iedereen wete dat wij op aanvraag van de schepenen en de gehele gemeenschap van de stad Aardenburg, voor het algemeen nut van dezelfde stad, aan dezelfden toestaan dat ze de wetsbepaling uitvaardigen en voorhouden om trent het van nu af aan bedekken van hun huizen met gebakken stenen, met lood of met latten, volgens het gebruik en de gewoonte van de stad Brugge door ons (aan deze stad) toegestaan. En wij keuren genoemde wetsbepaling, gebruik en gewoonte goed, en bevestigen ze bij deze. Opgemaakt te Deinze, 's zaterdags voor het feest van Sint Nikolaas, in het jaar onzes Heren twaalfhonderd tweeëndertig, in de maand december. Origineel: Aardenburg, Gemeentelijk Archief, oorkonde no. 9. Uitgaven: J. Ab Utrecht Dresselhuis, Oud Aardenburg en deszelfs handel in het begin der XIVe eeuw, Leiden 1844, p. 38. L. Gilliodts van Severen, Coutumes des pays et comté. de Flandre, Quartier de Bruges. Coutumes des petites villes et seigneuries enclavées, I: Goutume de la ville d'Ardenbourg, Brussel 1890, pp. 82-83. W.P. Dezutter en -M. Goetinck, Catalogus van de tentoonstelling Op en om de Bouwwerf, Brugge 1975, p. 68. Regest in: G.A. Vorsterman van Oyen, Het archief van Aardenburg. I: Berede neerde Catalogus van Handvesten, Rekeningen, enz. uit het tijdperk van de graven van Vlaanderen 1201-1604, Middelburg 1889, p. 13. 28

Archief | 1976 | | pagina 26