HISTORISCHE ORGELS IN ZEELAND III. Sch ouwen en Duiveland Th o 1 e n Zeeuw sch-Vlaanderen door J.H. Kluiver VOORWOORD Ook bij het samenstellen van deze laatste aflevering heb ik van vele zijden medewerking ondervonden. De heren J. Zwart te Gouda en S. Zwart te Koog aan de Zaan stelden ook ditmaal de benodigde ge gevens uit het handschrift Broekhuyzen, een bron van onschatbare waarde, welwillend beschikbaar. Hierdoor konden ook aan de na lezing over Noord- en Zuid-Beveland nog vele waardevolle gegevens worden toegevoegd. Verder ben ik dank verschuldigd aan de heer O. B. Wiersma van de Rijksdienst voor Monumentenzorg voor het ter be schikking stellen van rapporten betreffende de restauratie van de orgels te Clinge, Hulst, Koewacht en Poortvliet; aan dr. G. Oost te Bunnik voor gegevens over het voormalige Batz-orgel te Zierikzee; aan de heer H. Uil te Zierikzee voor gegevens uit het archief van de Hervormde Gemeente te Zierikzee; aan de heer J.P.B. Zuurdeeg te Tholen voor gegevens over het middeleeuwse orgel in de kerk te Tholen; aan de heer P.J. Brand te Hulst voor gegevens over het orgel in de Willi- brorduskerk te Hulst en tenslotte aan de kerkbesturen, pastoors en organisten voor de welwillendheid waarmee zij toegang hebben ver leend tot archieven en orgels. Ook ditmaal dank ik dr. M.A. Vente te Utrecht voor de geboden begeleiding. De bijlagen bevatten ditmaal weinig bestekken en contracten. Dit is een gevolg van lacunes in de archieven en het feit dat verschillende orgels werden geschonken of als bestaand instrument aangekocht. Voor de orgels van de St. Lievensmonsterkerk te Zierikzee kon in deze leemte worden voorzien met de beschrijvingen in 1771 door de Middelburgse organist Willem Lootens uitgegeven. Ook was nu ruimte beschikbaar voor Lootens' Bericht wegens het orgel in de Oostkerk te Middelburg, zodat ook dit geschrift nu voor een breder publiek toegankelijk wordt. Met deze laatste aflevering is de beschrijving van de 'Historische orgels in Zeeland' voltooid. Dat wil niet zeggen dat daarmee ook alles over Zeelands orgelhistorie is gezegd. Het is een algemene inventarisatie, waarvan de orgelbouwtechnische, bouwkundige en kunsthistorische aspecten nader kunnen worden aangevuld en gedetailleerd. Ook zijn 93

Archief | 1976 | | pagina 91