Afb. 9. Abdij van Middelburg. Schetstekening door Ad. Mulder, Rijksbouw meester voor de Monumenten. Dit soort kladopmetingen diende als basis voor de uitgewerkte tekeningen van de bestaande toestand, die vóórdat de restau ratie aanvangt, gemaakt behoren te worden. Afb. 10. Abdij van Middelburg. Tekening door Ad. Mulder, Rijksbouwmeester voor de Monumenten, van de toestand vóór de restauratie door Frederiks. De doorsnede brengt de westmuur van de Kamer van Gecommitteerde Raden in beeld. De deur met briefpanelen, links van de schoorsteen, geeft toegang tot de vergaderzaal van de Staten. Op het gevelaanzicht van de Statenvleugel, links van de middeleeuwse traptoren, de twee vensters waarmee de Kamer van Gecom mitteerde Raden uitziet op het met bomen beplante Abdijplein. Foto: Rijksdienst Monumentenzorg, Zeist. Afb. 11. Gedeelte van de Abdij. Aquarel uit 1846 door J.J. Worrell. Links van de Witte Toren de Statenpoort en rechts de vensters van de Kamer van Ge committeerde Raden. Let op de 18de-eeuwse vensterindeling; dit kunnen de zes schuiframen zijn, die in de kamers van de "Fleeren Staten en die der Heeren van den Rade" in 1761-1762 nieuw werden gemaakt. Foto: Rijksdienst Monumentenzorg, Zeist. Afb. 12. Statenpoort te Middelburg (zie tekst blz. 35). Foto: Rijksdienst Monumentenzorg, Zeist. Afb. 13. Voorhuis van het huis De Globe te Middelburg, vroeger Rotterdamse kaai O 244, in 1940 verbrand. Gezicht van de voordeur naar de reeks van drie in grenenhout gesneden poortjes. Aan de stilering van de Statenzaal en annexen bij de vertimmering van 1678-1679 kwamen festoenen, cartouches, consoles en pilasters te pas. Deze afbeelding van een rijke woonhuisdecoratie uit dezelfde periode in Middelburg geeft een goede indruk hoe wij ons deze elementen in de vormgeving dienen voor te stellen. Het lijst- en loofwerk kan oorspronkelijk (ge deeltelijk) gepolychromeerd zijn geweest of verguld. Foto: Rijksdienst Monumentenzorg, Zeist. Afb. 14. Verwelkoming van Prins Willem V in de Staten van Zeeland op 19 juni 1786. Illustratie door M. de Sallieth. Zij wordt genoemd in het boekwerk van F. Muller, Nederlandsche Historieplaten, deel II, no. 4719 en is aanwezig in de collectie Atlas van Stolk, Rotterdam. Een speciale commissie bestaande uit een afgevaardigde van elk der stemhebbende steden met de Secretaris van de Staten haalde de Stadhouder af en bracht de Prins in de vergadering. Op de afbeelding zit Prins Willem V als Eerste Edele in een armstoel aan het hoge einde van de tafel. De Raadpensionaris Mr. L.P. van de Spiegel spreekt uit naam van alle leden een welkomstwoord. De Statenzaal was kort te voren opgeknapt. Een aantal van de Lodewijk XVI stoelen komen nog voor in de "Voorloopige lijst van Nederlandsche monumenten van geschiedenis en kunst voor de provincie Zeeland" van 1922. Op de afbeelding is duidelijk zichtbaar, dat destijds het wapen van Zeeland de rugleuningen der stoelen decoreerde. De stenen kachel in de zaal werd in 1785 weggebroken en opgeruimd; voorts werden de muur en de "schouw" weer volgemetseld. Op de tekening is de kachelnis van 1763 dan ook niet meer te zien. De afbeelding is merkwaardig voor wat be treft de wandbehandeling: de wijze waarop de tapijten zijn afgebeeld roept vraag tekens op. Uit de tekening zou men opmaken, dat de tapijten niet meer compleet zichtbaar zijn tengevolge van een raamwerk, dat op de muur is aangebracht. Nadere gegevens over deze fase zijn niet bekend uit schriftelijke overlevering of 110

Archief | 1978 | | pagina 128