de geringe zorg van de overheid voor het onderhoud van het oude Abdij complex in de 19de eeuw. Er is ook sprake van een onverantwoord beheer. Als voorbeeld hiervan kan gelden het wegbreken in 1833 (Unger noemt het jaar 1827) van de kruisgang met enige localen van de Munt. De oorspronkelijk door deze kruisgang (het beloop van de bogen is op de foto te zien) beschermde zui delijke muur werd nu dus aan alle invloeden van regen en vocht blootgesteld, waardoor de aan de andere zijde van de muur opgehangen historische wand tapijten in een hachelijke toestand kwamen te verkeren. Tot overmaat van ramp werden ongeveer tegelijkertijd met het afbreken van de kruisgang twee grote lichtkozijnen in de kamer van Gedeputeerde Staten aangebracht zonder te letten op de gevolgen die dit zou hebben voor het muurwerk. Op de afbeelding zijn deze nieuwe smalle hoge ramen aan de rechterzijde te zien. Foto: Rijksdienst Monumentenzorg, Zeist. Afb. 21 t/m 27. Afbeeldingen van de wandtapijten in de Statenzaal, door P. Snijders, 1783. De voorkeur is gegeven aan deze afbeeldingen boven foto's van de tapijten omdat de tekeningen de destijds minder verbleekte tapijten in een oorspronkelijker kleurenrijkdom weergeven en dus een duidelijker beeld oproepen van het interieur van de Statenzaal waarvan zij deel uitmaakten. Bovendien was het ten gevolge van restauratiewerkzaamheden aan de tapijten momenteel niet mogelijk een volledige reeks foto's van de tapijten te vervaardigen. Foto's: Algemeen Rijksarchief, 's-Gravenhage. Afb. 21. Schoorsteentapijt met portret van Willem van Oranje en de wapens1 van de stemhebbende steden. Afb. 22. Zeeslag voor Fort Rammekens, juli 1573. Afb. 23. Zeeslag voor Fort Den Haak, 26 augustus Afb. 24. Zeeslag voor Fort Den Haak, 26 augustus Afb. 25. Zeeslag voor Bergen op Zoom, 29 januari Afb. 26. Zeeslag bij Lillo, 30 mei 1574. Afb. 27. Zeeslag bij Zierikzee, juni 1574. VERKLARING VAN DE BOUWKUNDIGE TEKENINGEN De plattegronden I (1578-1678) en II (1679-1839) gelieve men te zien als een poging om duidelijk te maken hoe wij ons de opsomming van de uit te voeren werken, zoals deze in de verschillende Statennotulen zijn opgeschreven, moeten voorstellen. Helaas zijn er geen oude plattegronden bewaard gebleven, die ons het een en ander hadden kunnen duidelijk maken. Er moest daarom worden uitgegaan van enige plattegronden uit de Franse tijd en van de opmetingen, gemaakt voor de restauratie van architect J.A. Frederiks, van omstreeks 1880. Daarbij bevindt zich een plattegrond van het Abdijcomplex uit laatstgenoemde periode, waarop een waarschijnlijk nog laat-middeleeuwse wenteltrap voorkomt in de zuid-west hoek van de 13de-eeuwse kelder onder de Statenzaal. Er is van uitgegaan, dat deze wenteltrap oorspronkelijk de verschillende verdiepingen van dit gebouwencomplex verbond. Frederiks heeft het in de vorige eeuw niet meer aanwezige bovengedeelte van deze wenteltrap in hout hersteld. In 1940 werd alles door brand verwoest. Gepoogd is te reconstrueren hoe men in de trap- opgangen heeft voorzien toen in 1678 besloten was de oude opgang op te heffen. 1573, I. 1573, II. 1574. 112

Archief | 1978 | | pagina 130