125 Hun gedetailleerde mededelingen over lokale toestanden verdienen de aandacht in onze tijd, die wordt gekenmerkt door een sterk toegeno men belangstelling voor de eigen plaatselijke en regionale geschiede nis. Ik hoop dat door het in druk geven van het Zeeuwse deel van Gold berg's Journaal, voor welke publicatiemogelijkheid de redactie van het Archief hulde en dank te brengen is, de aandacht weer eens wordt gevestigd op het gehele Journaal. Evenzeer hoop ik dat dit initiatief aanleiding moge worden, ook andere delen ervan op een soortgelijke manier onder de aandacht te brengen van een breder publiek. SCHOUWEN EN DUIVEL.AND Vertrokken van Middelhamis langs de Oosterschelde en gearriveerd te Zierikzee1 den 23 sten Junij. Fabrieken: Meêstoven Brouwerijen Mouterij Azijn makerij Traankokerij Tanerij Olijmolen Zeepziederij Besemmakerij2 Zoutketen Leerloijerij Lijmkokerij Wolfabriek Waarvan bezigtigd een meêstoof, de tanerij3, de zeepziederij, een zout keet, de leerloijerij, de lijmkokerij en wolfabriek. Landbouw: Bestaat principaal in de cultuur der meê4, voords in die der tarwe, haver, gerst, rogge, bonen, erwten, vlas en aardappelen; terwijl er de veebouw niet zeer sterk is. Handel en scheepvaart: Bepaalt zich voornamelijk tot het vervoeren naar binnenlands van de produkten des gronds; wijders tot het aanvoeren van ruw zout voor de keten, onbereide huiden, de verzending der fabriekwaren door Zee land, Holland enz., tot het afvoeren van visch, oesters en mosselen naar Venlo, Holland en Zeeland; voorheen ook naar Braband; en eindelijk in vredenstijd tot den handel op de Middellandsche Zee, de bogt van Frankrijk5 en Engeland.

Archief | 1978 | | pagina 183