129 zijn met de regels eener goede staatsinrichting, de goede trouw echter in dit geval de prestatie van 't verleend octroij vordert; te meer, daar de fabriekeur onberekenbare kosten heeft geïmpendeert tot het eta blissement zijner loijerij, voor dewelke hij niet kan worden gededom- mageerd dan door hem alleen en bij uitsluiting van anderen binnen Zierikzee te laten de exercitie dezer fabriek. Dat uit het maken van turf van den afval der schors in gemelde loijerij schijnt te consteren dat de veengrond of turfwording ontstaat uit de verrotting der plant- en houtdelen.29 Dat de keurmeesters der meê in 't eiland Schouwen zouden kunnen worden verzogt hunne consideratiën op de te formeren ordonnantie op de meê te suppediteren. Dat de wolfabriek kragtdadig ondersteund zou behoren te worden, waartoe bij de introductie van het plan des armenbestuurs zich eene gunstige gelegenheid staat op te doen.30 Correspondenten: Mr. Samuel Boeye, koopman31 Pieter Keller, grutter, beiden te Zierikzee Barth. Locker te Noordwelle32 NOORD-BEVELAND Vertrokken van Zierikzee langs de Oosterschelde en Zuidvliet en ge arriveerd te Kortgeen in het eiland van Noord-Beveland den 27sten Junij. Landbouw: Bestaat in de culture van tarwe, bonen, gerst, koolzaad, meê, wat erwten, rogge en aardappelen. Koophandel: Bepaalt zich tot de verzending der voormelde produkten door de Re publiek. Gecommuniceerde bijzonderheden: Dat het vlas in dit eiland niet zo voordelig dan in de andere Zeeuwsche eilanden stond. Dat men alhier gewoon is, na dat het land braak gelegen heeft, eerst gerst of zaad, doch veelal gerst, het volgend tweede jaar tarwe, het derde bonen of erwten, het vierde tarwe en eindelijk het vijfde jaar bonen of erwten op hetzelve te zaijen; waarna het land weder wordt gebraakt. Dat men hier algemeen de akkers minder soigneert dan in

Archief | 1978 | | pagina 187