de andere eilanden van Zeeland. Dat, ofschoon men aan de oost- en zuidwestzijde van het eiland vele schorren vindt, welke met den dag aanwassen, het tegendeel echter plaats heeft bij Kolijnsplaat, alwaar het strand gestadig afneemt, en men veel moeite heeft om den dijk aldaar in stand te houden. Dat er gebrek aan mest is, alzo de geringe hoeveelheid rundvee33, welke men hier teelt, de genoegzame voorraad niet kan opleveren. Dat de boeren bezitters zijn van uitgebreide landen, en men er onder dezelve weinig aantreft die niet 180, 200 en meer gemeten gronds bouwen. Dat de daglonen hier in 't generaal hoog zijn, en men som tijds moeite heeft het vereischt getal arbeiders te bekomen. Dat het gemet in huur doet van 12 tot 15 guldens jaarlijks. Correspondent: de burger Vader te Kortgeen.34 WOLFAARTSDIJK Vertrokken van Kortgeen en gearriveerd aan 't eiland van Wolfaarts- dijk, gelegen tusschen Noordbeveland en 't land van ter Goes den 28sten Junij. Landbouw: Bestaat in dezelfde veldgewassen als in Noordbeveland. Handel en scheepvaart: Bepalen zich alleen tot het afvoeren der landsprodukten. Gecommuniceerde bijzonderheden: Dat er alhier vele landen door Hollanders worden gecultiveerd; be staande deze cultuur meestal in vlas, hetwelk naar Holland wordt ge voerd om aldaar geroot te worden. Dat de meeste boeren alhier een gedeelte van hunnen grond voor de teelt van aardappelen tot eigen gebruik afzonderen. Dat men er veel houtgewas aantreft. Dat er aan de oost- en zuidoostelijke gedeelten van het eiland vele schorren gevonden worden, welke dagelijks aanslikken; derwijze, dat men bij gunstige gelegenheid van dit eiland naar Goes door de haven van de laatstgemelde stad kan rijden; en dat men er voor eenigen tijd in overweging had gehad, om Wolfaartsdijk met de vaste wal te ver enigen door het leggen van drie dammen, als een in de Puije35 van Wolfaartsdijk op Zuidbeveland tusschen Arends- en Wissekerke; een tweede in 't Goesse Diep van de schor op Kattendijke, en de 130

Archief | 1978 | | pagina 188