derde van de schor van Hongersdijk36 op Oost-Beveland; met oog merk om de haven van Goes te leiden door de plaat ten zuid-oosten van Oost-Beveland. Dat de papieren en documenten, hiertoe relatif, zijn berustende ter Rekenkamer van het voormalig Gewest Zeeland.37 Dat men op gemelde zeer uitgestrekte schorren verscheiden schaap- koijen heeft, welke ieder uit omtrend 800 a 900 schapen bestaan. Correspondent: S. den Hollander, Secretaris op Oosterland.38 WALCHEREN Vertrokken van Wolfaartsdijk langs de Oosterschelde en gearriveerd te Vere in 't eiland van Walcheren den 28sten Junij; hebbende deze stad eene haven, welke zeer geschikt is ter berging van schepen, en door de ligging der banken beveiligd tegen vijandelijke aanval.39 EILAND WALCHEREN Landbouw: Deze bestaat voornamelijk in de teelt van tarwe en witte bonen40; ter wijl er zeer weinig meê wordt geteeld. Handel en scheepvaart: Bepalen zich in het algemeen tot het afvoeren der landsprodukten naar Rotterdam en Dordrecht; voords tot de verzending der granen en witte bonen naar Spanje en Portugal, doch welke vaart thans grotelijks is gegêneerd; en eindelijk tot het terugbrengen van Rotter dam van winkelwaren en benodigdheden. Gecommuniceerde bijzonderheden: Dat dit eiland considerabel veel schade heeft geleden door het verlies van 't land van Cadzand41; vanwaar de granen voorheen meestal te Middelburg ter markt plegen te worden gebragt; terwijl Walcheren daarentegen het land van Cadzand vele winkelwaren bezorgde, het welk eene algemene werkzaamheid en vertier te weeg bragt, en dus de classe der handeldrijvende en neringdoende ingezetenen deed bloeien. Dat de boeren hier minder gemeten gronds hebben dan in de eilanden van Schouwen en Overflakkee; doch dat men er zich meer dan in gemelde eilanden op den veebouw appliceert. 131

Archief | 1978 | | pagina 189