Gecommuniceerde bijzonderheden: Dat de haven zeer ondiep is, zodat de schepen zelfs bij hoog water naauwlijks in de haven kunnen komen.54 Dat het herstel der bank te Middelburg van het uiterst belang is voor de commercie en de stad zelve.55 Dat de welvaart der stad zeer zou kunnen worden bevorderd door het graven eener vaart van dezelve op Vere.56 Dat, ter bevordering der vaart op Vlaanderen zou kunnen strekken het verbodemen der goederen te Vlissingen, hetwelk zou kunnen worden bewerkt door het verlenen van permissie om ook van den zeekant over het territoir der Republiek te transiëren. Dat Middelburg zeer vele subsidiën tot soutien der armen moet geven.57 Dat zich daar een arm- en werkhuis bevindt58, in hetwelk vlasse garens gesponnen, en linnen- en behangseldoek geweven wordt, en dat aan hetzelve door de stad jaarlijks 3 a 4000 guldens wordt ge subsidieerd.59 Dat het armen weeshuis aldaar zich naauwlijks kan staande houden, bij gebrek aan het benodigd fonds.60 Dat twee graanmolens door het zogenoemd Molenwater bewogen worden. Observatiën: Dat de spinnerij en weverij bij de in werking brenging van het armen bestuur zeer geschikt zal kunnen worden geëmploijeerd om aan min vermogenden arbeid te verschaffen, wanneer hetzelve ook tevens zou kunnen worden ingericht tot het fabriceeren van zeildoek, alzo deze fabriek in Zeeland schijnt te manqueren. Correspondent: C.G. Bijleveld, Commissaris-Generaal der Convoijen en Licenten.61 Middelburg, 2 Julij 1800 Door den Agent in aanmerking genomen zijnde, dat het voor hem, ter behartiging van den waren aart van zijne post, van het uiterst gewigt is de onderscheiden belangen van de respective oorden der Republiek te kennen, en denzelven tot dat einde van veel dienst zoude kunnen zijn te bezitten de resolutiën der Staten van het voormalig gewest Zeeland, om het intrest dier streken te leren kennen, is geresolveerd, de Rekenkamer van het voormalig gewest Zeeland te verzoeken aan den Agent te doen toekomen een exemplaar der voornoemde reso lutiën.62 134

Archief | 1978 | | pagina 192