VLISSINGEN Fabrieken: Een brouwerij Een ivoren kamfabriek63 Een stijfselmakerij Een kruidmolen64 Waarvan op den len Julij bezigtigd de ivoren kamfabriek en de kruid- molen. Landbouw: Zie deswegens de beschrijving onder de titel van Walcheren. Handel en scheepvaart: Deze bepalen zich genoegzaam alleen tot den sluikhandel van hout waren en genever naar Engeland en tabak naar Vlaanderen. Gecommuniceerde bijzonderheden: Dat de haven van Vlissingen dagelijks meer aanslikt; terwijl de rhede zeer geschikt is tot het ankeren van grote schepen. Dat de Franse commisen zich aan vele vexes schuldig maken, strijdig met den inhoud der articles con venues63; hetwelk alle reden geeft te verlangen dat Vlissingen, zo gunstig gelegen voor den handel, weder om geheel en alleen mag komen in de possessie der Bataafsche Repu bliek. Dat men zich hier algemeen sterk beklaagt over de hoge lastgelden, van de Bataafsche schepen in Braband gevorderd wordende. Dat er geen vaste beurtvaart van Rotterdam op Vlissingen plaats vindt, terwijl er eene wet66 bestaat, tusschen de steden Rotterdam en Middelburg vastgesteld, bepalende, dat de Rotterdamsche beurtman op Middelburg geene goederen op Vlissingen mag brengen, omdat deze stad buiten de passage gelegen is; waardoor die van Vlissingen zich genoodzaakt zien hunne goederen per as van Middelburg te ontvangen. Dat de kruidmolen eene nieuwe stoof heeft, derwijze ingericht dat de horden, op welke het kruid ligt, niet kunnen vallen, en dat voords de oven is omringd met een koperen stolp, ten einde te beletten dat er kruid op de kagchel zelve kan vallen.67 Observatie: Dat de sluikhandel, hoezeer voor de kooplieden, de arbeidende classe en in 't generaal voor de inwoners van Vlissingen voordelig, echter gene algemene activiteit te weeg brengt, en bovendien niet is overeen stemmende met de ware beginselen van commercie en het belang des lands. 135

Archief | 1978 | | pagina 193