Correspondenten: Louijssen Speleveld68 ZUrD-BEVELAND Vertrokken van Middelburg den 2den en gearriveerd den 3den Julij aan den Iersekerdam, gelegen op het eiland van Zuid-Beveland. Landbouw: Bestaat meestal in de cultuur van tarwe en paardebonen; voords van vlas, zaad, klaver, rogge, meê en aardappelen; doch aan de kant van Ierseke meestal in meê. Ook vindt men op dit eiland vele boom gaarden, welke schone vruchten opleveren. Handel en scheepvaart: Bepalen zich enkel tot het afvoeren der produkten naar Amsterdam, Rotterdam en Dordrecht. Gecommuniceerde bijzonderheden: Dat men gewoon is het land een jaar braak te laten liggen, er dan koolzaad, voords tarwe, daarna bonen en weder tarwe op te zaijen; dat men gemeenlijk om de 7 jaren braakt. Dat de meê slechts twee jaren te veld staat, en alsdan gedolven en gereed wordt. Dat het gemet lands 13 a 14 guldens jaarlijks in pacht doet, mids deze pacht voor 7 jaren zij; terwijl men anders, wanneer men het land voor twee jaren om te meeën huurt, 60 guldens betaalt. Dat men in het westerdeel van het eiland vele boerinnen vindt, die zich met het spinnen en reden van linnen des winters occuperen. Dat de weilanden, welke, eenige weinige uitgezonderd, zeer schraal zijn en laag liggen, des winters door zilt water worden overspoeld, hetwelk hen de geschiktheid tot voeding van 't gras grotendeels be neemt. Dat het laag liggen dier gronden zou zijn veroorzaakt door het af steken van kleizoden, die men tot het bereiden van stenen zou hebben gebezigd. 136

Archief | 1978 | | pagina 194